YKY'den 10 Kasım Yas Günü Sergisi

Yapı Kredi Yayınları (YKY) 10 Kasım Yas Günü Sergisi'ni 10 - 20 Kasım tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi'nde açıyor. Sergi, Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu'ndan derlenen 100'e yakın siyah-beyaz fotoğraftan oluşuyor.

04 Kasım 2011 Cuma, 12:38
Abone Ol google-news

10 Kasım Yas Günü Sergisi, Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda ölümünden başlayarak naaşının İstanbul sokaklarında dolaştırılmasına, gemiye yüklenmesine ve oradan da trenle Ankara’ya götürülmesine kadar olan süreci fotoğraflarla anlatıyor. Bu anlamlı sergiye, tüm fotoğrafların ve resmi cenaze programının yer aldığı kapsamlı bir katalog da eşlik ediyor.

Yapı Kredi’nin zengin koleksiyonları arasında Selahattin Giz Koleksiyonu önemli bir yer tutuyor. Cumhuriyet fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinden Selahattin Giz’in tarihe tanıklık eden yaklaşık 37 bin fotoğrafı, 1930’lardan 70’lere Cumhuriyet tarihinin görsel bir panoraması niteliğinde. Yapı ve Kredi Bankası tarafından satın alınan ve şu anda Yapı Kredi Tarihi Arşiv Müzesi’nde korunan koleksiyon, yıllar süren çalışmalar sonunda 30 ana, 300 de alt başlık oluşturularak dijital ortama aktarıldı ve Yapı ve Kredi Bankası’nın bir kültür hizmeti olarak araştırmacıların hizmetine açıldı.

 

Selahattin Giz

1914 yılında Selanik’te doğan Giz, ilk fotoğraf çalışmalarına amcasının hediye ettiği makine ile başlar. Okul arkadaşı Doğan Nadi ile yaz aylarında çektikleri fotoğrafları Cumhuriyet gazetesinin karanlık odasında yıkamaları, milli maçta çektiği bir fotoğrafın yayınlanmasıyla 43 yıl sürecek Cumhuriyet yılları başlar. 1948-52 yılları arasında Faruk Fenik, Müeddep Erkmen ve Faik Şenol ile fotoğrafları zamanında yerine ulaştırmak için Basın Foto ajansını kurar. 1973 yılında emekli olur. Gazeteciler Cemiyeti tarafından mesleğe 50 yıldan fazla emeği geçenlere verilen Burhan Felek Hizmet Ödülü’nü alır. 20 Şubat 1994’te İstanbul’da ölür.