YÖK'ten açıklama

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) son kez 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 16 Mayıs 2010 tarihinde yapılacağı bildirildi.

28 Ocak 2010 Perşembe, 10:29
Abone Ol google-news

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) yapılan yazılı açıklamada, yükseköğretim kurumlarının yurtdışından öğrenci kabulüne ilişkin YÖK Genel Kurulu'nda alınan kararın kamuoyunda yanlış değerlendirmelere yol açtığı belirtilerek, tartışmaya konu olan hususlara ilişkin açıklama yapılmasına gerek duyulduğu ifade edildi.

YÖK Genel Kurulu'nun, 21 Ocak 2010 tarihli toplantısında, Türkiye'deki üniversitelerde okumak isteyen adaylara yönelik düzenlenen YÖS'ün kaldırılmasına, üniversitelerin yurt dışından öğrenci kabul edilecek kontenjanları, yöntemleri ve minimum puanları belirlemelerine karar verildiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Üniversitelerin bu ilkeler çerçevesinde belirleyecekleri yöntemlerden birisi olan YÖS, son kez 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 16 Mayıs 2010 tarihinde yapılacaktır. Bu sınavın da aynı özzellikteki diğer üniversite giriş sınavlarında olduğu gibi geçerlilik süresi 2 yıl olacaktır.
2010-2011 öğretim yılında yükseköğretim kurumlarının yurt dışından kabul edilecek öğrenci kontenjanları ve kabul şartları üniversitelerin bu konudaki teklifleri dikkate alınarak hazırlanacak olan 'Yurt Dışından Öğrenci Kabul Edilecek Öğrenci Kılavuzu'nda yer alacak olup, ayrıca duyurulacaktır.''