Yüksekdağ'dan Davutoğlu'na: Bunun adı ikiyüzlülüktür

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Davutoğlu Paris’te katliamcı çetelere karşı yürüyüşe katılıyor, ama bunun için burada yürüyüş yapanlara polisini saldırtıyor. Fransızca’sını bilemiyorum ama, bunun Türkçe’deki adı ikiyüzlülüktür" dedi.

13 Ocak 2015 Salı, 13:00
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu. Figen Yüksekdağ, "Halkın bağımsız öz direnişi gerici kıyımcı anlayışa karşı direniş gösterdi. Kobani'deki direniş insalık adına bir direniştir ve bunu sahiplenmek bu katliamcı çizgiye karşı geliştirilen en önemli yoldur. Bizler bütün inançların bir arada yaşaması yanındayız her ırkçı ve faşizan tutum karşısında herkesten önce biz vardık ve biz olacağız" dedi.

HDP'den 'Saltanat Sarayı'ndaki karşılama törenine tepki - VİDEO

'TÜRKİYE'DE YÜRÜYENLERİN ÜZERİNE POLİSİ SALIYOR'

Başbakan Davutoğlu'nun Paris'teki yürüyüşe katılmasını değerlendiren Figen Yüksekdağ, "Başbakan Davutoğlu Paris'te olursa katliamcı çetelere karşı yürüyüşe katılıyor ama bu katliamcı çetelere karşı Türkiye'de yürüyenlerin üzerine polisi salıyor. Bunun adı ikiyüzlülüktür" diye konuştu.

'KOBANİ VE ŞENGAL'DE DİRENEN KADINLAR SAKİNELERİN YOLDAŞLARIDIR'

"Paris katliamı üç kadın siyasetçinin katledilmesi ile başlayan bir sürecin devamıdır" diyen Figen Yüksekdağ, şunları söyledi ; "Barış sürecine dönük gerçekleştirilen bir komplo hareketi aydınlatılmadığı sürece gerçek anlamada barıştan söz edilemez katliamları durdurmaktan bahsedilemez. Siyasi iktidarın öncelikli görevi budur. Bugün Kobani ve Şengal'de direnen kadınlar Sakinelerin yoldaşlarıdır. Bu üç özgür kadın binler kadının özgür iradesini doğurmuştur. "

'HÜKÜMET MÜZAKERELERİ BAŞLATMAK YERİNE BİZİMLE MÜCADELE SÜRECİNİ YÜRÜTTÜYOR'

Çözüm sürecine de değinen Figen Yüksekdağ, "Çözüm ve müzakere süreci Türkiye siyasetinin temel konusu olmayı sürdürüyor. Hükümetin müzakereleri başlatmak yerine bizimle mücadele sürecini yürüttüğünü görüyoruz. Öcalan'ın sunduğu taslak üzerinde müzakere hala başlatılmadı süreci erteleme politikası hala karşımızdadır" diye konuştu.

'KOMPLOYU ORTADAN KALDIRMA GÖREVİ OLAN HÜKÜMET BİR ADIM ATMADI'

Cizre'deki olaylar ile ilgili Figen Yüksekdağ, "Cizre'de herkes bir komplodan bahsediyor geride bıraktığımız günlerde bu komployu ortadan kaldırma görevi olan hükümet bir adım atmadı" dedi.

'HDP’YE ORAN BİÇEMEZSİNİZ'

Figen Yüksekdağ, "Genel seçimlere giderken AKP hükümeti değişimin ve statükonun koruyucusu olarak kendisini konumlandırmıştır. 12 yıl önce değişim için yola çıkan iktidar donmuştur. Egemen siyaset çürüme içerisine girmiştir. Türkiye değişimi Halkların Demokratik Partisi ile gerçekleştirecektir. HDP'nin barajı aşıp aşamayacağı kritiğini yapıyorlar. HDP'ye oran biçemezsiniz buna sizin matematik zekanız yetmez, buna sizin siyasi zekanız yetmez, bu siyasi zavallılıktan başka bir şey değil. Bizim baraj diye bir sorunumuz yok o barajı savunan onlar Anayasa'nın baraj maddesini savunan onlar. Darbe Anayasası'nın aşılması partimizin görevidir. 2015 genel seçimlerinde o barajı aşarak bu siyasetti anlamanı alt üst edeceğiz o barajı yıkacağız" diye konuştu.