Yüksekova'da gerginlik

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'nin kuruluş yıl dönümünü bahane ederek yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Mersin, Siirt ve İstanbul'da da izinsiz gösteri girişimleri yaşandı.

30 Kasım 2009 Pazartesi, 12:04
Abone Ol google-news

Terör örgütü PKK'nin 31'nci kuruluş yıl dönümünü bahane eden bir grup, kent merkezinde bir araya geldi.

Bugün sabah saatlerinde Cengiz Topel Caddesi'nde toplanan kalabalık PKK'li grup terörisbaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarına dikkat çekmek amacıyla çarşı merkezinde gösteri yapmaya başladı. Ateş yakıp sloganlar atan ve yollara barikat kuran 30 kişinin dağılması için polis uyarılar yaptı. Uyarılara rağmen dağılmayan göstericiler polise taşla karşılık verdi. Bunun üzerine polis, göstericelere gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti.

Müdahaleye taş ve molotofkokteyliyle karşılık veren göstericiler, Türk Telekom Yüksekova işletme binasının camlarını kırdıktan sonra ara sokaklara kaçarak dağıldı. Çıkan olaylar yüzünden bölge esnafı kepenklerini kapatmak zorunda kaldı.

 

Mersin'de gerginlik

Mersin'de molotofkokteyli, havai fişek ve taş atarak izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Dün akşam saatlerinde Şevket Sümer Mahallesi'ndeki Siteler Polis Merkezi'ne yönelik düzenlenen molotofkokteyli, havai fişek ve taşlarla düzenlenen saldırının ardından polis, karakol çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Bugün toplanan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu kalabalık, 156. Cadde üzerinden polis merkezine doğru yürüyüşe geçti. Grup, bu sırada karakol önünde önlem alan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplere doğru molotofkokteyli, havai fişek ve taş attı. Bunun üzerine polis de akrep ve panzerler eşliğinde gaz bombası atarak gruba müdahale etti.

Kaçarak ara sokaklara dağılan göstericiler, Şevket Sümer ve Güneş mahallelerinde küçük gruplar halinde yeniden toplanarak, çeşitli noktalarda önlem alan polislere taş ve havai fişek attı.

Polis gruplara gaz bombası ile karşılık verirken, olası olaylara karşı polisin bölgede aldığı tedbirler sürüyor.

 

Siirt'te karıştı

Siirt Belediyesinin etkinliğinde terör örgütü PKK lehine slogan atan 12 kişi gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, Siirt Belediyesi'nce Evren Mahallesi'ndeki miting alanında düzenlenen etkinlikte terör örgütü PKK lehine slogan atan grup, güvenlik güçlerince uyarıldı.

Uyarılarına rağmen slogan atmaya devam eden gruptan 12 kişi gözaltına alındı.

 

İstanbul'da izinsiz gösteriler

İstanbul'da Esenyurt, Ataşehir ve Beyoğlu ilçelerinde izinsiz gösteri yapan gruplara polis müdahale etti.

Alınan bilgiye göre, Esenyurt Örnek Mahallesi 1449. sokakta toplanan bir grup, terör örgütü lehine sloganlar attı. Yanlarındaki molotofkokteyllerini bir markete fırlatan saldırganlar, olay yerinden kaçtılar. Markette çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Polis, maddi zarara yol açan saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

Bu arada, Ataşehir ve Beyoğlu ilçelerinde de terör örgütü lehine sloganlar atan gruplar, kendilerine müdahale eden polis ekiplerine taş ve molotofkokteyli attılar.

Polisin, basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahalesi sonucu göstericiler ara sokaklara dağıldılar.