Yüksekova'da IŞİD gerginliği

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde BDP tarafından yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla IŞİD protesto edildi.

08 Ağustos 2014 Cuma, 23:25
Abone Ol google-news

Basın açıklaması sonrası çıkan olaylarda polis kendisine molotof ve taşla saldıran gruba gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Musa Anter parkı önünde toplanan aralarında Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin ve BDP'lilerin de bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi, Cengiz Topel Caddesi'nden Oslo Oteli önüne kadar yürüdü. Burada basın açıklamasını grup adına Esendere Belediye Başkanı Dilber Uzunköprü okudu. Basın açıklaması sonrası grup olaysız dağılırken, yüzleri maskeli yaklaşık 20 kişi, yürüyüş yaparak ilçe merkezinde güvenlik önlemi alan polislere taş attı. Polis, taş ve molotof kokteyli atan gruba tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Olaylar üzerine esnaf kepenk kapatırken, gerginlik geç saatlere kadar sürdü.

HAKKARİ'de, Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) IŞİD'i protesto için basın açıklaması yaptı.

KESK binası önünde toplanan aralarında Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu ve BDP'lilerin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi IŞİD aleyhine slogan atarak belediye binasına kadar yürüdü. Burada basın açıklamasını SES dönem sözcüsü Faruk Temel okudu. Temel, Ortadoğu’da IŞİD'in İsrail gibi kendinden olmayan herkesi düşman gören bir örgüt olduğunu söyledi. Temel, "Onlar da bugün Irak’ta ve Suriye’de kendinden olmayan herkesi sivil, çocuk, kadın demeden katletmektedir. IŞİD’in İslamiyet ile ilgisi yoktur" dedi.

YÜKSEKOVA'DA POLİS ARACI DEVRİLDİ

Bu arada Yüksekova İlçesi'nde akşam saatlerinde başlayan olaylarda zırhlı polis aracı göstericiler tarafından yola kurulan barikata çarpınca devrildi. Araç içinde bulunan 2 polis kendi imkanlarıyla çıkarken, hasar gören araç diğer zırhlılar tarafından çekilerek emniyet müdürlüğü önüne götürüldü.