Yumurta donörü olmanın 5 şartı

Tüp bebek tedavisinde yumurta donasyonu (yumurta nakli) için donörün 5 sağlık testinden geçmesi gerekiyor.

26 Ocak 2016 Salı, 17:46
Abone Ol google-news

Yumurta donörü olabilmek için testler şöyle:

Psikoloji testleri: Yumurta donörünün psikolojik durumu gözden geçirilir. Kişide anksiyete bozukluğu, depresyon, nörotik sorunlar, kişilik bozuklukları, psikotik sorunlar olup olmadığı aştırılır.

Seroloji testleri: Yumurta donörünün sahip olduğu bir bulaşıcı hastalık olup olmadığı detaylıca araştırılır. Kişiye kistik fibröz ve talasemi değerlendirmeleri uygulanır. Bu şekilde donörden embriyoya bulaşıcı hastalık geçişi engellenmiş olur.

Jinekoloji testleri: Yumurta donörünün sahip olduğu yumurta rezervi gözden geçirilir. Yumurtanın kalitesi değerlendirilir. Uygulanan testler sonucunda sağlıklı yumurta elde edilirken donörün yumurta transferi sonrasında kısır kalmaması da hedeflenmektedir.

Kan testleri: Yumurta donöründe kan pıhtılaşması sorununun olup olmadığı araştırılır. Kişideki kan hücrelerinin yeterli seviyede olması gerekir.

Genetik testler: Yumurta donöründe herhangi bir genetik hastalık olup olmadığı araştırılır.

Testleri geçen kadınlara sağlıklı olduğuna ve yumurta bağışlayabileceğine dair bir sertifika veriliyor. Bu sertifikada psikolojik ve biyolojik veriler bulunuyor. Konu ile ilgili detaylar http://kibrisvetupbebek.com/yumurta-donasyonu-nedir linkinde yer alıyor.

Yumurta donörü olan kişiye kendi iradesi ile yumurta bağışladığına dair belgeler imzalatılması da gerekiyor. Bu belgeler daha sonra donörün bebek için herhangi bir hak iddia edememesine de olanak tanıyor. Sağlık taramalarından başarıyla geçen ve gerekli tüm belgeleri imzalayan kadın, tüp merkezinin kendisine durum hakkında bilgi vermesi için bekleyişe geçiyor. Bu süre zarfında yumurta bağışından vazgeçmek mümkün.

Yumurta donasyonu sırasında anne adayında ya da yumurta donöründe birtakım komplikasyonları görülebiliyor. Bu durumda eylemin iptali zaruri görülüyor.

Yumurta donasyonuna geçmeden evvel çiftlerin bilmesi gerekenler ise şöyle ifade ediliyor: “İlk olarak anne adayına yumurta donasyonu uygulamasının yapılacağı tüp merkezinde tüm bilgiler verilir ve süreç anlatılır. İşlem sonrasında dünyaya gelecek olan bebeğin hak ve sorumluluklarının ailede olduğu belirtilir. Bununla birlikte yumurta donörünün ileriki zamanlarda bebek üzerinde hak iddia edemeyeceği ve akrabası olduğuna dair iddiada bulunamayacağı da belirtilir. İşlemin yapılması için anne ve baba adayına yumurta donörünün biyolojik ve psikolojik bilgileri verilir. Donörün kimlik bilgileri çiftlere verilmez. Bu şekilde alıcı ile verici birbirlerini hiçbir şekilde tanımazlar.”