Yunanistan bankaları birleşiyor

Yunanistan'ın en büyük ikinci ve üçüncü bankası EFG Eurobank ile Alpha Bank birleşme konusunda anlaşmaya vardı.

29 Ağustos 2011 Pazartesi, 12:29
Abone Ol google-news

EFG Eurobank ile Alpha Bank'ın yönetim kurullarınca yapılan ortak açıklamaya göre, her iki bankanın yönetim kurulları, ülkenin bankacılık sektöründeki konumunu güçlendirmek için birleşmek üzere anlaşma sağladı. Yeni bankada Alpha Bank ve Eurobank'ın hissedarlarının yanı sıra halihazırda Alpha Bank'ta yüzde 5 payı olan Katarlı yatırımcı Paramount da yer alacak. Anlaşmanın yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Yeni bankanın yönetim kuruluna Alpha Bank'ın Yönetim kurulu Başkanı Yannis Costopoulos'un başkanlık edeceği belirtiliyor.

Açıklamaya göre, birleşme tamamlandığında 3,9 milyar avro sermaye artırımına gidilmesi öngörülüyor. Yunan medyasında dün yer alan haberlerde, her iki banka da ülkedeki borç krizi ile mücadele etmek, ülkenin bankacılık sektörünü güçlendirmek ve ülkenin likidite destek mekanizmasından faydalanmaktan kaçınmak için birleşmek üzere görüşmeler yaptığı kaydedilmişti.

Haberlerde, birleşmenin ardından 150 milyar avro (216 milyar dolar) varlığı, yaklaşık 80 milyar avroluk mevduat tutarı, 2 bin şubesi ve 8 milyon müşterisi ile Yunanistan'ın en büyük bankası olması beklenen yeni bankanın isminin ''Alpha Eurobank'' olabileceği belirtilmişti. Ağır bir borç kriziyle mücadele eden Yunanistan'da banka hisseleri bu yıl yüzde 50'den fazla değer kaybetti.

Yunanistan'da Atina Borsası, EFG Eurobank ile Alpha Bank'ın birleşeceği haberinin ardından yüzde 9'dan fazla değer kazandı. Ülkenin en büyük ikinci ve üçüncü bankası EFG Eurobank ile Alpha Bank'ın öğleden sonra birleşme kararını açıklayacağına yönelik söylentilerle her iki bankanın işlemlerinin geçici olarak durdurulmasının ardından Yunanistan'da Atina Borsası'nın göstergesi Athex Endeksi yerel saatle 11.00'de yüzde 9,05 oranında değer kazandı.
 

Eurobank'la Türkiye'de de faaliyet gösteriyor

Eurobank, 2006 yılında Tekfenbank'ın yüzde 70'ini alarak Türkiye bankacılık piyasasına girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) 3 Şubat 2007 tarihinde verdiği onayla birlikte başlayan yasal süreç, 16 Mart 2007 tarihinde gerçekleşen hisse devriyle birlikte tamamlandı ve bankanın unvanı 11 Ocak 2008 tarihinde Eurobank Tekfen olarak değişti.

Eurobank, geçen yıl Temmuz ayında Tekfenbank'ın hisselerini satmayı planladığını açıklamıştı. Eurobank EFG Grubu Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Türkiye, Polonya, Ukrayna, İngiltere, Lüksemburg pazarlarında faaliyet gösteriyor.