Yunanistan çıkış yolu arıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), borç batağındaki Yunanistan'ın bütçe açığını azaltma planının, mali ve yapısal reform çabalarını artırmazsa başarılı olamayacağını bildirdi.

18 Mayıs 2011 Çarşamba, 13:46
Abone Ol google-news

Yunanistan'da incelemelerde bulunan IMF heyetinin başkanı Poul Thomsen, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, Yunan hükümetinin, daha fazla reform yapmaksızın bütçe açığını gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 10'u seviyesinin altına indiremeyeceği uyarısında bulundu.

Thomsen, ''Program, gelecek aylarda kararlı yapısal reformlar yapılmazsa yolunda gitmez. Bu canlanmayı görmezsek sanırım program rayından çıkar'' dedi. Yunanistan'ın gelecek yıl planlandığı gibi tahvil piyasalarına dönme konusunun açık olmadığını ifade eden Thomsen, Yunan ekonomisinin daha rekabetçi olmaya başladığını belirtti.

Lüksemburg Başbakanı ve Avro Grup Başkanı Jean-Claude Juncker de, Yunanistan'ın borcunu ''yumuşak yeniden yapılandırmanın'' bir olasılık olduğunu söyledi.

Bu arada, İtalyan haber ajansı Ansa'nın haberine göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Lorenzo Bini Smaghi, ''yumuşak'' ya da gönüllü bile olsa borçların yeniden yapılandırılması fikrine karşı çıktı. Smaghi, borçların yeniden yapılandırılmasının Yunan ekonomisini ''dizlerinin üzerine çökerteceğini'' ve Avro Bölgesi'nde finansal istikrarı harap edeceğini ifade etti.

''Borçların yeniden yapılandırılması gibi kolay bir çözüm, bir çıkış yolu aramak için geçen aylarda boşa zaman harcandı'' diyen Smaghi, Yunan hükümetinin borçlarını ödeyememesinin ''bankacılık sistemi üzerinde hemen etkisi'' olacağını kaydetti.
Yunanistan'daki AB ve IMF denetçileri, Yunan hükümetinin, 110 milyar avroluk kurtarma paketinin üçüncü diliminin serbest bırakılması için gerekli bütçe açığı ve özelleştirme planlarındaki eksiklikleri gidermesini bekliyorlar. Yunanistan'ın kurtarma paketindeki hedeflere ulaşmak için geçen yıl GSYH'nin yüzde 10,5'i olan bütçe açığını bu yıl GSYH'nin yüzde 7,6'sına indirmesi gerekiyor.