Yurt geneli yağışlı havanın etkisinde

Yurt geneli Balkanlar ve Orta Akdeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Yağışlar Ege kıyıları ile Marmara'nın kuzeydoğusunda yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde soğuk havayla birlikte buzlanma ve don olayı ile yurdun doğu kesimlerinde sis görülecek.

03 Ocak 2009 Cumartesi, 08:32
Abone Ol google-news

Devlet Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, yurt geneli Balkanlar ve Orta Akdeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ile akşam saatlerinden sonra Orta Karadeniz bölgesinde yağış bekleniyor. Marmara'nın kuzeydoğusu (İstanbul, Yalova, Kocaeli ve Sakarya) ile Ege, Akdeniz ve Karadeniz kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak, iç bölgelerde kar şeklinde olacağı tahmin edilen yağışların Muğla, Aydın ve İzmir illeri başta olmak üzere Ege bölge geneli ve Batı Akdeniz'de (Antalya, Isparta ve Burdur)kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde soğuk havayla birlikte kuvvetli buzlanma ve don olayı ile yurdun doğu kesimlerinde sis görülecek.

Yarın iç ve doğu bölgelerde kar, kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde olmak üzere yurdun büyük bir bölümünde devam edecek yağışların, Marmara'nın doğusu (Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik), Ege (bölge geneli), Batı Karadeniz'in batısı (Bolu, Düzce, Zonguldak) ile Batı Akdeniz'de (Antalya, Isparta ve Burdur) "kuvvetli'' olması bekleniyor.

Hafta sonunda "gündüz sıcaklıkları'' doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde değişmeyecek, "gece sıcaklıkları" özellikle iç ve doğu kesimlerde bulutlanmayla birlikte 4 ila 6 derece artacak.

Kuvvetli yağış, iç ve doğu bölgelerde görülecek kar yağışları ile buzlanma ve don olayının oluşturacağı olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi.
 

Bölgelerde hava

Marmara Bölgesi: Çok bulutlu, güney ve doğusu ile zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Edirne, Kırklareli, Bursa ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Ege Bölgesi: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarında yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde (Afyon, Uşak, Kütahya) kar şeklinde olacak. Yağışların Muğla, Aydın ve İzmir illeri başta olmak üzere bölge genelinde kuvvetli olması beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı görülecek.

Akdeniz Bölgesi: Çok bulutlu, Batı ve Orta Akdeniz aralıklı yağışlı geçecek. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışların Batı Akdeniz'de kuvvetli olması beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görülecek.

İç Anadolu Bölgesi: Çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, orta Karadeniz'in iç kesimleri (Çorum, Tokat ve Amasya)kar yağışlı, zamanla Samsun ve Ordu çevreleri yağmurlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde iç ve yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı görülecek.
Doğu Anadolu Bölgesi: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah saatlerinde sis görülecek.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis görülecek.