Zimbabve paraya doymuyor!

Ekonomik kriz ve hiperenflasyonla boğuşan Zimbabve'de, üzerinde 100 trilyon Zimbabve doları kupürlü banknot piyasaya sürülecek. Merkez Bankası'nın piyasaya süreceği 100 trilyon Zimbabve doları, yaklaşık 30 ABD doları ediyor. Fiyatların her gün iki katına çıktığı ülkede piyasaya sürülen yeni kağıt paralar da kısa sürede ''değersiz'' hale geliyor.

16 Ocak 2009 Cuma, 13:19
Abone Ol google-news

Zimbabve Devlet Gazetesi Herald'ın haberine göre, Merkez Bankası piyasaya 100 trilyon Zimbabve doları kupürlü banknotlar sürecek.

Geçen yıl temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 231 milyona ulaştığı Zimbabve'de, daha önce piyasaya çıkan yeni banknotlar ve paradan birkaç sıfırın atılması, halkın enflasyonla baş etmesine yeterince yardımcı olmadı.

Fiyatların her gün iki katına çıktığı ve ABD doları olmaksızın gıda ve benzin bulmanın zor olduğu ülkede, piyasaya sürülen yeni kağıt paralar da kısa sürede ''değersiz'' hale geliyor.

Ülkede, 500 milyon Zimbabve doları banknotların kullanıma sokulmasının üzerinden bir ay geçmeden salı günü 50 milyar Zimbabve doları kupürlü kağıt paralar piyasaya çıktı.

Bazı dükkanlar dövizle mal satabiliyor, ancak manavlardan cep telefonu hizmeti verenlere kadar herkes fiyatlarını ABD dolarına sabitliyor.

İşsizliğin yüzde 80'den fazla olduğu ülkede, iş bulanların ücretleri döviz cinsinden ödenmezse bir anlam ifade etmiyor.

Gözlemciler ekonomik krizden İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1980'den bu yana iktidarda olan Devlet Başkanı Robert Mugabe yönetimini sorumlu tutarken, Mugabe, krize Batı ülkelerinin uyguladığı ekonomik yaptırımların neden olduğunu ileri sürüyor.

Siyasi krizin hüküm sürdüğü ülkede muhalif Demokratik Değişim Hareketinin lideri Morgan Tsvangirai, krizin çözümü için ''gelecek hafta içinde'' Mugabe ile görüşeceğini açıklamıştı. Tsvangirai, Mugabe'yi ''sorunun çözümü değil, sorunun parçası'' olarak görüyor.