Çinliler rekor serisine devam ediyor: Yıl bitmeden elektriklide 3 milyon barajı aşıldı

Çinli elektrikli araç üreticileri güçlü satış sonuçları açıkladı. NIO 3. çeyrekte kendi rekorunu kırarken BYD yalnızca eylül ayında 150 binden fazla elektrikli araç sattığını duyurdu.

Yayınlanma: 04.10.2023 - 16:36
Çinliler rekor serisine devam ediyor: Yıl bitmeden elektriklide 3 milyon barajı aşıldı
Abone Ol google-news

Çin, otomobil endüstrisinin elektrikli araçlara geçişinde öncü olmaya devam ediyor. Yılın ilk yedi ayında elektrikli araç satışları 2022 yılına kıyasla yüzde 28,7 artarak 3 milyon 60 bini aştı.

Bu yılın başlarında Tesla tarafından ateşlenen fiyat savaşına rağmen, Çinli elektrikli araç üreticileri uluslararası alanda genişledikçe pazar payı kazanıyor.

Önde gelen Çinli otomobil üreticisi BYD, yalnızca eylül ayında 151 bin 193 adet tamamen elektrikli araç teslim ederek rekor kırdı. Bu ilerlemenin ışığında BYD üçüncü çeyrekte 431 bin 603 elektrikli araç sattı.

TESLA'YI YAKALADI

Bu büyüme BYD'yi elektrikli araç lideri Tesla'ya önemli ölçüde yaklaştırdı. Tesla 435 bin 59 elektrikli model teslim ettiğini ve 440 bin ila 490 bin civarındaki planının altında kaldığını açıkladı.

Bir batarya şirketi olarak başlayan BYD, Çin'de hızla büyüdü ve Tayland, Brezilya, Kolombiya ve İsrail de dahil olmak üzere birçok denizaşırı pazarda halihazırda hâkim durumda.

Neredeyse tüm bileşenleri kendi bünyesinde üretilen BYD, Dolphin elektrikli gibi uygun fiyatlı elektrikli araçlarla yurtdışına açılırken büyük bir avantaja sahip.

BYD'nin Japonya, Meksika, Avustralya, Hindistan, Macaristan ve daha birçok ülkede yeni model lansmanlarıyla ivmeyi sürdürmeye çalıştığı dördüncü çeyrek ilginç geçecek.

Bir başka Çinli elektrikli araç üreticisi olan NIO, üçüncü çeyrekte rekor teslimatlar gerçekleştirerek atağa kalktı. Eylül ayında 15 bin 641 adet teslimat gerçekleştiren NIO, üçüncü çeyrekte 55 bin 432 adetlik rekor bir teslimata ulaştı.

TOYOTA VE VW'YE YENİ RAKİP

Eylül ayına kadar NIO 109 bin 993 tamamen elektrikli model teslim etti. Geçtiğimiz birkaç ay içinde piyasaya çıkan birkaç yeni modelle teslimatlar arttı.

NIO ES6

NIO, temmuz ayında tek bir model için aylık satış rekorunu kıran yeni ES6 modelini piyasaya sürdü.

EV girişimi ayrıca haziran ayında Avrupalı alıcılar için tasarlanan ilk elektrikli station wagon'u ET5 Touring'i piyasaya sürdü.

Yakın zamanda da yenilenen EC6 piyasaya sürüldü.

Akıllı premium elektrikli araçlarıyla tanınan NIO, uygun fiyatlı modellerle BYD'nin payından alıyor gibi görünüyor.

NIO'nun Toyota ve Volkswagen'e rakip olarak tasarladığı yeni kitlesel pazar elektrikli markası "Alps"in de ilk fotoğrafları internette yayımlanmaya başladı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler