Renault'dan Türkiye'ye yeni üretim bandı: 8 yeni model açıklandı!

Renault, 2027 yılına kadar markayı en fazla değer yaratan segmentlerde konumlandırmak için C ve D segmentlerinden 5 araçla birlikte, uluslararası pazarda 8 yeni modeli piyasaya sürmek için 3 milyar Euro yatırım yapacak.

Yayınlanma: 27.10.2023 - 13:39
Renault'dan Türkiye'ye yeni üretim bandı: 8 yeni model açıklandı!
Abone Ol google-news

Renault'dan yapılan açıklamasına göre, şirket satışlarının yüzde 43'ü uluslararası pazarlarda gerçekleşen ve 2022'de toplam 634 bin 124 adetle dünya çapında en çok araç satan Fransız otomotiv markası konumunda.

Markanın ilk 10 pazar sıralamasında Brezilya 2., Türkiye 4., Hindistan 5., Güney Kore 8. ve Kolombiya 9. sırada yer alıyor.

Renault, 1950'lerden itibaren otomobillerini yerel olarak müşterilerine yakın yerlerde üretmeye özen gösterdi.

AVRUPA DIŞINDAKİ BAŞARI

Bu kapsamda Arjantin Cordoba'da bulunan Santa Isabel fabrikası, 1955'ten bu yana çoğunlukla diğer Güney Amerika pazarlarına yönelik araçlar üretiyor. Avrupa dışında 4 binden fazla bayilik ağıyla tarihi ilişkilere sahip marka, ayrıca 3 mühendislik merkezi ve biri Brezilya merkezli olmak üzere 4 tasarım merkeziyle uluslararası ayak izini de artırdı. Bu çerçevede günümüzde 35 bin kişi, Avrupa dışında Renault çatısı altında çalışıyor.

Renault Group uluslararası tarihinde, 2027 yılına kadar piyasalara süreceği 8 yeni modelle yeni bir sayfadan fazlasını açıyor. 3 milyar Euro'luk bir yatırımla desteklenen bu atak, markanın kilit bölgelerdeki performansını artıracak. Bu bağlamda Renault, 2027'de, 2019'a kıyasla Avrupa pazarı dışında uluslararası pazarlarda yapacağı satışlarda, araç başına iki kat net gelir hedefliyor. Marka, Avrupa pazarında yaptığı gibi 5 yeni C ve D segmenti ürün atağı sayesinde uluslararası segment karmasını da dengeleyecek. Aynı zamanda gelecek yıl Latin Amerika ve Fas pazarına girecek olan Kardian ile B segmentindeki konumunu da güçlendirecek.

Yeni çıkacak araçlar için karbon emisyonlarının azaltılması da Renault markasının uluslararası 2027 stratejisinin ana hedefleri arasında yer alıyor.

HER ÜÇ ARAÇTAN BİRİ

Halihazırda Brezilya ve Türkiye'de mevcut olan Megane E-Tech yüzde 100 elektrikli modeli gibi E-Tech elektrikli modellerini başka birçok ülkede piyasa sürmesiyle bu hedefini gerçekleştirecek. Marka, böylece 2027 yılına kadar Avrupa pazarı dışında uluslararası pazarlarda da elektrikli veya hibrit versiyonu olan her 3 araçtan birini satmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault Markası Üst Yöneticisi (CEO) Fabrice Cambolive, ''Ürün yenileme stratejimiz Avrupa'da meyvelerini verirken, markayı daha global ve daha kârlı hale getireceğiz. Renault, bölgeler arasında paylaşılan daha az sayıda üretim platformuna dayanan ve böylece sinerjimizi artıran 8 yeni araç lansmanıyla şu andan itibaren 2027'ye kadar tüm uluslararası pazarlarda da atağa kalktı'' ifadesini kullandı.

YENİ RENAULT MODÜLER PLATFORMU

Rekabetçiliğini ve küresel bölgelerdeki sinerjisini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen Renault, uluslararası kapsama sahip yeni bir Renault Group modüler platformuyla ürün kataloğunu uyarlayacak. Bu platform; Latin Amerika, Türkiye, Fas ve Hindistan olmak üzere dört endüstriyel bölgede kurulacak. Söz konusu platform, 4 ila 5 metre arasında araç uzunluğu, 2,6 ila 3 metre arasında 4 seçenekli dingil mesafeleri ve 3 metre uzunluğa sahip arka ünitelerle geniş bir çeşitliliğe olanak tanıyor.

Önden çekişli ve dört çeker modeller için ICE, esnek yakıt (E85), LPG, gelişmiş hafif hibrit (48V) ve tam hibrit seçeneklerini de bünyesinde bulunduran platform, tüketim ve karbon emisyonları açısından daha fazla verimliliği hedefliyor.

Renault Markası Ürün Performansı Başkan Yardımcısı Bruno Vanel ise bu yeni platformun mevcut ve gelecek tüm düzenlemelerle uyumlu olan en yeni nesil elektrik ve elektronik mimarilerden yararlanacağını akratarak şöyle konuştu: 

''Bu yeni Renault Group modüler platformunun mimarisi son derece esnek ve rekabetçi bir yapıda. Böylece dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize yüksek değer, verimlilik ve ilgili teknolojiler sağlayan araçlar sunmamızı sağlayacak. Aynı zamanda rakiplerimizden farklılaşmamız ve geniş bir araç yelpazesiyle dünya çapında bir atağa kalkmamız için avantaj sağlayacağız. Bu araçlar, yeni Renault marka kimliğine sahip olacak ve müşterilerin daha az enerji tüketmesine olanak tanırken herkesin ihtiyaçlarına uygun güç aktarım teknolojileri, üstün sürüş zevki, konfor ve markamızın DNA'sında yer alan araç içi yaşam özellikleri sunacak.''

CMA, yani Kompakt Modüler Mimari platformu, Renault Group ve Geely Holding Grubu'nun 2022'de imzaladığı bir ortaklığa dayanıyor. Platform, iki ve dört çekişli üst düzey D ve E segmenti modeller için kullanılacak ve çoğu durumda hibrit güç aktarma organlarıyla birlikte satışa sunulacak. Bu araçlar Seul’deki mühendislik merkezi tarafından tasarlanacak ve Busan'daki fabrikada üretilecek. Bu platformda geliştirilen ilk Renault Korea Motors aracı, 2024 yılının ilk dönemi sonunda tanıtılacak.

NIAGARA KONSEPT 

Renault Group, Niagara Konsept ile yeni bir soluk ve modernlik getirerek uluslararası tarihinde yeni bir kapı açıyor. Bu konsept, yeni Renault Group modüler platformu üzerine inşa edilecek olan gelecekteki Renault serisinin tarzına bir bakış sunuyor. Niagara Konsept, sağlam ve güçlü olmasının yanı sıra bünyesinde sofistikeliği ve yeni teknolojileri de barındırıyor. Tasarımda Renault adını oluşturan harfler, büyük ölçüde popüler kültürden ilham alan 'Pixel art' görünümüne sahip. Yerden ekstra yüksekliği, uzun hareket mesafeli süspansiyon ve geniş karın açılarıyla Niagara Konsept, en zorlu koşullarda kullanılmak için tasarlandı.

Renault Tasarım Başkan Yardımcısı Gilles Vidal ise Niagara Konsept'in tavan çizgisi eğimi ve dik kelebek camı direğiyle enerjik ve sportif bir his sunduğunu belirterek, ''Niagara Konsept, Renault markasının gelecekteki uluslararası serisinin tarzını bünyesinde barındırıyor. Büyük ve coşkulu hatlarıyla sağlam ve güçlü olan bu keşif konsepti, aynı zamanda sofistike ve teknolojilerle dolu. Bu araç, adeta sınırsız bir yolculuğun vaadi gibi'' ifadesini kullandı.

Renault Group'un yeni ultra esnek platformu üzerine inşa edilen Niagara Konsept, önde hafif hibrit gelişmiş (48V) güç ünitesi ve arkada ek bir elektrik motoru bulunan yeni tasarıma, ideal arazi performansına sahip bir 4 çeker model. Günlük kullanımının yarısının tam elektrikli modda karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyor. Niagara Konsept, aynı zamanda Renault'nun 2027 yılına kadar piyasaya süreceği sonraki modellerin habercisi niteliğinde.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler