TBMM Genel Kurulu'nda 'vicdansız' gerginliği: 'Alnını karışlarız'

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, MHP lideri Bahçeli'nin geçmişteki sözlerini hatırlatıp AKP ve MHP'ye yönelik "vicdansız" eleştirisi yapması üzerine kürsüye yürüdü. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül de Gergerlioğlu'na "Hareketimizin liderine, bu şekilde talimat ağzıyla konuşan Gergerlioğlu veya başkası olsun alnını karışlarız" diye karşılık verdi.

Yayınlanma: 21.10.2022 - 09:21
TBMM Genel Kurulu'nda 'vicdansız' gerginliği: 'Alnını karışlarız'
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu'nun dünkü oturumunda, milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağındaki meydana gelen ve 41 işçinin ölümüne yol açan patlamayı hatırlatarak, "Sayın Cumhurbaşkanı, 'kader planı' dedi, dini kavramlar kullandı. MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli, 8 yıl önce 'Onun 'fıtrat' dediğine 'cinayet' diyorlar" diyordu" ifadesini kullandı.

Gergerlioğlu'nun, "Vicdanlarını sorgulamaları lazım. Bu kaçıncı cinayet? Aranızdan biri, Yeneroğlu vicdanını sorguladı, istifa etti. Sayın Fakıbaba, vicdanıyla hesaplaştı, istifa etti. Vicdansız olanlar ancak bu muktedire hizmet eder. Bu yapılanlar vicdansızlıktan başka bir şey değil" sözleri üzerine Genel Kurul'da tartışma çıktı.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Gergerlioğlu'nun bu sözleri üzerine, "Hareketimizin liderine, bu şekilde talimat ağzıyla konuşan Gergerlioğlu veya başkası olsun alnını karışlarız" dedi.

"BİZE 'VİCDANSIZ' DİYEN ALÇAKTIR"

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Gergerlioğlu'nun, "provokatörlükten başka bir görevi olmadığını" söyledi. Turan, "Psikolojik sorunu olduğunu düşündüğümüz bazı insanların zaman zaman gelip burada konunun tamamen dışında, ezberletilmiş cümlelerle ithamlarda bulunmasını kınıyorum. Bize vicdansız diyen alçaktır" diye konuştu.

Bu "edep dışı üslubun kimseye faydası olmayacağını" ifade eden ifade eden Turan, yeniden söz alarak kürsüye gelen Gergerlioğlu'na tepki gösterdi. Turan, konuşmasını sürdüren Gergerlioğlu'na yürüyerek, TBMM İçtüzüğü kitapçığını kürsüye vurdu.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, gerginlik üzerine birleşime ara verdi. Bu sırada kürsüye yönelen AKP milletvekilleri de Gergerlioğlu'na tepki gösterdi. Gerginliği araya giren milletvekilleri yatıştırdı.

Birleşimin açılmasının ardından yerinden söz alan AKP Grup Başkanvekili Turan, "Burada 290'dan fazla milletvekiline 'vicdansız' diyen bir dil dinledik. Yetmedi, bu ülkenin 20 yıldan beri halkın seçtiği helal oylarla görevde olan liderine, Cumhurbaşkanı'na 'muktedir' diye kendince ithamda bulundu. 20 yıldan beri vicdanımızla yürüyen bir ekibiz ama PKK'ya karşı, FETÖ'ye ses çıkarmayanlara karşı vicdansız olmada kararlıyız" ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon