Yeni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir?

Cumhurbaşkanlığı kabinesi açıklandı. Buna göre yeni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki oldu. Peki, Yeni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir?

Yayınlanma: 07.10.2022 - 14:59
Yeni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir?
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların ataması kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki oldu. Mehmet Özhaseki'nin yaşamı ve kariyeri merak ediliyor. İşte ayrıntılar...

MEHMET ÖZHASEKİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA? 

Mehmet Özhaseki, 25 Mayıs 1957 tarihinde Kayseri'de Kemal ve Şükran Özhaseki çiftinin çocuğu olarak doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Mezun oluşunun ardından tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1982 yılında Neşe Özhaseki ile evlendi.

AKP'li Mehmet Özhaseki, 1994 yılına kadar tekstil ticareti ile uğraştı. Özhaseki, 1994 Türkiye yerel seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı görevine seçildi. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldi. 13 Eylül 2015 tarihinde AKP yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine başladı. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde AKP Kayseri milletvekili olarak meclise girdi.  Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak yer aldı. AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüyütor. Ayrıca Özhaseki, Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor eski Onursal Başkanıdır. Okan Üniversitesi'nin de Danışma Kurulu üyesidir. 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI

2019 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterildi. %47,12 oy alarak seçimi Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş'ın ardından ikinci sırada tamamladı ve kaybetti.

MEHMET ÖZHASEKİ'NİN GERÇEK SOYADI NEDİR?

Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, ve o dönem AKP ve MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Özhaseki’nin soyadı değişikliğini 2015 yılında ilk olarak gündeme gelmişti.

Odatv, Özhaseki'nin ve tüm aile fertlerinin 1974 yılında mahkeme kararıyla soyadlarını değiştirdiklerini ortaya çıkarmış, Karakebap olan soyadını, Özhaseki olarak değiştirildiğini aktarmıştı. Öte yandan, AKP'li Mehmet Özhaseki’nin ismi Kemal olarak bilinen babasının da 1974 tarihinde mahkeme kararıyla yapılan kayıt düzeltme sonrası o tarihlerde Kamil Karakebap olan ismini Kemal Özhaseki olarak değiştirdiği ortaya çıkmıştı. Mansur Yavaş, Melih Gökçek'in, Özhaseki'nin bu soyadının gündeme getirilmesini istediğini iddia etti.

ÖZHASEKİ VE AİLESİ NEDEN SOYADINI DEĞİŞTİRDİ?

Mehmet Özhaseki soyadı tartışmlarının yaşandığı dönemde katıldığı bir programda konuya değinmişti. Kendisinin Türkmen ve Kayseri’nin yerlisi olduğunu anlatarak söze başlayan Özhaseki, 21 Haziran 1934 tarihinde TBMM’de kabul edilmiş, 2 Temmuz 1934 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanıp 2 Ocak 1935'te yürürlüğe giren soyadı kanunu çıktığında, dedesinin Haseki soy ismini almak istediğini ancak, o dönemin nüfus yetkililerin zorla kendisine “Karakebap” soy ismini verdiklerini iddia etti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler