Yeni CHP MYK üyesi Faik Öztrak kimdir? Faik Öztrak kaç yaşında, nereli?

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) yeni MYK üyeleri açıklandı. Peki, Yeni CHP MYK üyesi Faik Öztrak kimdir? Faik Öztrak kaç yaşında, nereli?

Yayınlanma: 05.06.2023 - 15:06
Yeni CHP MYK üyesi Faik Öztrak kimdir? Faik Öztrak kaç yaşında, nereli?
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi eski MYK üyeleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesinin ardından CHP Genel Merkez binasında basına kapalı gerçekleştirilen MYK toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na istifalarını sunmuştu. Kılıçdaroğlu tarafından istifaları kabul edilen MYK üyeleri, bugün son kez bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantı sonrası MYK'nın yeni Ekonomi Politikaları sorumlusu ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak oldu. Faik Öztrak'ın yaşamı ve kariyeri merak ediliyor. İşte ayrıntılar...

FAIK ÖZTRAK KİMDİR?

Faik Öztrak, 26 Mart 1954'te Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Ekonomi Bölümü’nden 1977 yılında mezun olan Faik Öztrak, 1987 yılında İngiltere Birmingham Üniversitesi’nden Kalkınma Finansmanı konusunda lisansüstü diploma ve master (M. Soc. Sc.) derecelerini aldı.

Meslek yaşamına Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) 1978 yılında başladı. DPT’de Daire Başkanlığı, Genel Müdürlük, Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2000 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Başkan Yardımcısı, 2001 krizinden sonra ise Hazine Müsteşarı olmuştur. Bu dönemde Türkiye’nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı’nın hazırlanmasında, uygulanmasında ve uluslararası kuruluşlarla müzakeresinde bürokrasi içinde en üst seviyede koordinasyon görevini üstlendi.

Hükümet değişikliğinin ardından 2003 yılında Hazine Müsteşarlığından ayrılmış, bu tarihten sonra Milliyet gazetesinde ekonomi politikaları üzerine köşe yazarlığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde konuk öğretim üyeliği, TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu direktörlüğü yaptı.

23, 24, 25 ve 26. dönemlerde CHP Tekirdağ Milletvekili seçilen Öztrak, 23. dönem TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde ve Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubunda bulunmuş, Asambleye bağlı Ekonomik ve Mali İşler, Sosyal İşler ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 24. dönem TBMM’de NATO Parlamenter Asamblesi(NATO-PA) üyesi olan Öztrak, NATO-PA Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevinde bulundu. Halen NATO-PA Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2008-2016 yılları arasında CHP’de Parti Meclisi üyeliği, Genel Saymanlık, Ekonomi Politikaları, İşveren Sendikaları ve Kuruluşları, Dış İlişkiler (Vekaleten) Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

ÖZEL YAŞAMI

Faik Öztrak, evli ve bir çocuk babasıdır.
İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler