YSK karar verdi: 'Millet İttifakı' ismi 16 ilde kullanılamayacak

Seçimlere sayılı gün kala Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 ilde "Millet İttifakı" adının kullanılamayacağına karar verdi. CHP ve İYİ Parti 16 ilde fermuar modeliyle anlaşarak seçimlere girme kararı almıştı.

Yayınlanma: 19.04.2023 - 10:03
YSK karar verdi: 'Millet İttifakı' ismi 16 ilde kullanılamayacak
Abone Ol google-news

Türkiye'nin kaderinin belirleneceği 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kaldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimi işlemeye devam ederken; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti 16 ilde fermuar modelinde anlaştıklarını duyurmuştu. 

Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari illerinde CHP logosu ile seçime gitme kararı alınırken; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum illerinde ise İYİ Parti logosu ile seçime gidilmesi konusunda mutabık kalınmıştı.

16 İLDE KULLANILAMAYACAK

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Millet İttifakı’nın YSK temsilcileri bu illerde oy pusulalarında 'Millet İttifakı' isminin kullanılıp kullanılmayacağına dair YSK’den görüş isterken, AKP YSK Temsilcisi Recep Özel ise "Bu illerde ittifakla seçime gidilememesi nedeniyle Millet İttifakı adının kullanılamayacağını” belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu, önceki gün yaptığı toplantıda her iki başvuru üzerinden durumu değerlendirdi. 

Yapılan müzakereler sonucunda; YSK, söz konusu 16 ilde 'Millet İttifakı' adının kullanılamayacağına karar verdi. Bu illerde sadece aday gösteren partinin logosu bulunacak. Söz konusu partinin logosunun üzerinde 'Millet İttifakı' ibaresi yer almayacak.

Millet İttifakı seçmenleri 14 Mayıs’ta; Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari’de sadece CHP logosunu; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis, Erzurum illerinde ise sadece İYİ Parti logosunu görecek. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler