Depremzedelere yurt eziyeti

6 Şubat depremlerinin ardından Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) okuyan depremzedeler, geçici olarak 2015’ten beri atıl durumdaki bir binaya yerleştirildi. Mezun olana kadar kalabilecekleri ifade edilen yurtta birçok sorun mevcut.

Yayınlanma: 18.11.2023 - 03:00
Depremzedelere yurt eziyeti
Abone Ol google-news

Depremden etkilenen yurttaşlar deprem bölgesi dışında da mağduriyet yaşamaya devam ediyor. Deprem sonrası Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde okuyan depremzedeler, geçici olarak 2015'ten beri atıl durumdaki bir binaya yerleştirildi. İlk başta geçici denmesine rağmen “mezun olana kadar burada kalacaksınız” denilen yurtta fareler cirit atıyor, tuvaletler ve banyoların büyük bir kısmı bozuk, tek kişilik odalarda üç kişi kalıyor.Cumhuriyet'e konuşan öğrenciler, “Rektörlük’ten gelen 20 Şubat 2023 tarihli e-postada depremzede öğrenciler olarak ilk yerleştirildiğimizde artık bizim de ODTÜ’deki yurtlarda kaydımız olduğunun ve zaman içerisinde diğer numaralı yurtlara sıra halinde yerleştirileceğimizin sözlü bir şekilde teminatı verildi. Ancak, gelinen noktada bize böyle bir söz verildiği inkâr edilerek depremzede öğrenciler olarak mağdur edildik” dedi.

“ÖDEMEZSENİZ ÇIKARILIRSINIZ”

Duruma itiraz edenlerin ise ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü tarafından ‘İyi tarafından bakın deprem olmasaydı asla ODTÜ yurtlarına yerleşemezdiniz’ gibi yanıtlar aldığını iddia eden öğrenciler, “7 Ağustos 2023 tarihli e-postada ise depremzede arkadaşlarımızdan deprem döneminde okula sığındıkları zaman diliminin yurt ücreti talep edildi. Sonrasında telefonla aranıp eğer ücreti ödemezsek yurttan çıkarılacağımız söylendiği” ifadelerini kullandı.“İNSANLARI BÖYLE BiR SEÇiME ZORLAYAMAZSINIZ”

Şikayetlerini belirttikleri toplu dilekçelerini ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü’ne götüren öğrenciler, ‘Belge kayıt sistemimiz bulunmamaktadır’ yanıtı alarak Rektörlük’e yönlendirildi. Rektörlük’ün bu başvuruya 15 gün yanıt vermemesi nedeniyle de girişim kayıtlara “gıyaben ret” olarak geçirildi. Yaşananlar sonrasında öğrencilerin ziyaret ederek yardım istediği CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara ise Cumhuriyet’e şunları söyledi:

"Tuvaletleri çalışmayan, banyoları tıkalı, duvarları patlamış, farelerin cirit attığı; her türlü hijyen ölçüsünün dışında kalan, aşırı kalabalık bir yerden söz ediyoruz. İdari kurumların sorunları çözmek yerine ertelemesi, sahici bir diyalog yerine zaman kazanmayı yeğlemesi, alışık olmadığımız şeyler değil. Depremzede öğrencilerimizin maruz kaldığı koşulların kabul edilecek, mazur görülebilecek yanı yoktur. Evlerini, yakınlarını, belki de ailelerini kaybetmiş gençlerimiz; sokakta kalmak ve farelerle yaşamak arasında bir seçim yapmaya zorlanamaz." 


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler