İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği'nden eğitimde laiklik vurgusu

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Laiklik Günü olarak da bilinen 3 Mart tarihli "3 Devrim Yasası'nın 100. Yılında" yaptığı basın açıklamasında eğitimde laikliğin önemine dikkat çekti.

Yayınlanma: 02.03.2024 - 14:42
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği'nden eğitimde laiklik vurgusu
Abone Ol google-news

Türkiye'de laikliğin teminatı olarak 3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen "3 Devrim Yasası" günümüzde özellikle siyasal iktidarın gerici uygulamalarıyla tehdit altında. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) laiklik ilkesine, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma kararlılığını kamuoyu ile paylaşarak, ülkedeki bu tartışmaların demokratik bir zeminde yapılmasını ve laiklik ilkesinin korunmasını talep etti.

İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu imzasıyla yayımlanan açıklamada şunlara yer verildi:

  • 3 Mart 1924 tarihli 429 sayılı kanunla Şeriyye - Evkaf ve Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Vekaletleri kaldırılmıştır. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması amacıyla kaldırılan bakanlıklar yerine Diyanet İşleri Başkanlığı; Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Genel Kurmay Başkanlığı kurulmuştur.

Kanunun birinci maddesinde: “Türkiye Cumhuriyetinde yasaları yapmak ve yürütmek yetkisinin yalnız TBMM ile hükümete ait olduğudüzenlenmiştir

  • 3 Mart 1924 tarihli 430 sayılı kanun, Tevhid-i Tedrisat Kanunudur. Bu kanunla tüm yurttaşların ilkokuldan itibaren “eğitim birliği” temelinde Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine bağlı kuşakların yetiştirilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Böylece eğitimin çok başlılıktan kurtarılması ve çağdaş, laik, bilimsel MİLLİ EĞİTİM sistemiyle FİKRİ HÜR İRFANI HÜR VİCDANI HÜR bireyler yetiştirilmesi .

Dünyada bilim ve teknolojinin, yapay zeka uygulamalarının geliştiği bir dönemde, eğitim birliğinin kabulünden 100. yıl sonra Tevhid-i Tedrisat Kanunu yok sayılmış;

Millî Eğitim Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığı “ÇEDES- Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi İşbirliği Protokolü” uygulanmaya başlanmış, proje kapsamında okullara imamlar, vaizler atanmıştır.

  • 3 Mart 1924 tarihli 431 sayılı üçüncü kanunla “Hilafetin kaldırılması” kabul edilmiştir. Böylece dinin siyasete alet edilmesi önlenmek istenmiş ve egemenliğin kayıtsız şartsız sadece millete ait olduğu tescil edilmiştir.

3 Mart 1924 tarihli 3 Devrim Yasası, “Türkiye’yi laikleştiren” yasalardır.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, laiklikten, Atatürk ilke ve devrimlerinden geri adımlara karşı kararlılıkla mücadeleyi sürüdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler