Rus vatandaşları, Sovyetler Birliği'nin Nazileri yenmesinin yıl dönümünü kutladı

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Ankara'da yaşayan Rus vatandaşları ile Sovyetler Birliği'nin 2'nci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sını mağlup etmesinin 79'uncu yıl dönümünü kutladı.

Yayınlanma: 05.05.2024 - 15:29
Rus vatandaşları, Sovyetler Birliği'nin Nazileri yenmesinin yıl dönümünü kutladı
Abone Ol google-news

Büyükelçilik bahçesi içinde gerçekleşen yürüyüşte Türkiye’de yaşayan Rus Vatandaşları, 2. Dünya Savaşı’nda yer alan, yaralanan veya hayatını kaybeden aile büyüklerinin fotoğraflarını taşıdı ve marşlar söyleyerek onları andı. Ölümsüz Alay yürüyüşünün ardından konuşma gerçekleştiren Büyükelçisi Erkhov, büyükelçilikte düzenlenen "Ölümsüz Alay" yürüyüşü ile hem Zafer Günü programını hem de Ortodoks Paskalya Bayramı’nı kutladıklarını belirterek, “Ülkemizin Büyükelçilik topraklarında 'Ölümsüz Alay' yürüyüşü yapmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bu anlamlı bayramların denk gelmesi ve birbirlerine bu kadar yakın olmaları sembolik bir anlam da taşımaktadır. Örneğin, Paskalya ve Zafer Bayramları arasında sadece 3-4 gün vardır ve bu kadar yakın olması çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir tesadüfün en son ne zaman olduğunu biliyor musunuz? 1945 yılında. Bugün Ölümsüz Alay ile büyükelçilikte yürüyüş geleneğimizi gerçekleştirmemiz çok güzel“ diye konuştu.

'MÜCADELENİN ÖN CEPHESİNDEYİZ'

Büyükelçi Erkhov, atalarının ölümsüz başarılarını bilecek çocukların burada olmasının önemine değinerek, “Bu yılki etkinliğimiz, sadece anma anlamında değil, aynı zamanda mühim bir etkinliktir. Çünkü günümüzdeki yaşananlar ile 80 yıl önceki olaylar benzer bir gerginliktedir. O vakit olduğu gibi şimdi de Herson bölgesinde, Avdeevka çevresinde ve başka yerlerde zafer kazanılmaktadır. Biz bugün burada, büyük bir ısrarla sürdürülen, hayatlarımızı ortaya koyarak verdiğimiz bu mücadelenin ön cephesindeyiz" ifadelerini kullandı. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler