Son dakika: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli istifa etti

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebinde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yerine Vahit Kirişçi atandı.

Yayınlanma: 04.03.2022 - 00:40
Son dakika: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli istifa etti
Abone Ol google-news

Tarımın Türkiye'de neredeyse yok olacak düzeye gelmesinin sorumlusu olarak gösterilen ve muhalefetin yanı sıra tarımla meşgul olan yurttaş, köylü, girişimcinin de tepkisini çeken Bekir Pakdemirli, bu gece sürpriz bir şekilde görevinden affını istedi. 

Pakdemirli'nin Bakanlık'tan affını istemesi ve af talebinin kabulü Resmi Gazete'de yayımlandı. 

2021 yılı yaz aylarında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınlarda etkisiz müdahaleler sonucu çok büyük orman alanları kaybedilmiş, yangını kendi imkânlarıyla söndürmeye çalışan yurttaşlar Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye büyük tepki göstermişti. 

Ülkenin akciğerlerini yok eden yangınlar kontrol altına alınamazken “Envanterimizde yangın söndürme uçağımız ve helikopterimiz yok” açıklaması nedeniyle eleştirilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, görev süresinde her yıl artan orman yangınlarına karşı mücadele amaçlı yatırımların azaldığı ya da sabit kaldığı da ortaya çıkmıştı.

Bekir Pakdemirli'nin yerine Vahit Kirişçi atandı. 

İLK AÇIKLAMA GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Görevden af talebimi kabulleri için Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

8 BAKAN DEĞİŞTİ

Pakdemirli'nin istifasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 10 Temmuz 2018'de belirlenen ve 16 bakandan oluşan ilk kabinesinden şimdiye kadar 8 bakan ayrılmış oldu. 

VAHİT KİRİŞCİ KİMDİR

Bekir Pakdemirli'nin yerine gelen Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960’da, Kahramanmaraş’ta doğdu. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere'de Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi.

İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler