'TÜİK' protestosunda 5 sendikacının 4,5'ar yıla kadar hapsi istendi: 'Bu dava açlığa mahkum edilenlerin davasıdır'

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'nun, 9 Haziran 2022'de açıklanan enflasyon oranlarını protesto için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önünde düzenlediği eylemde gözaltına alınan 5 sendika yöneticisinin, 4,5'ar yıla kadar hapsi istendi.

Yayınlanma: 18.09.2023 - 13:29
'TÜİK' protestosunda 5 sendikacının 4,5'ar yıla kadar hapsi istendi: 'Bu dava açlığa mahkum edilenlerin davasıdır'
Abone Ol google-news

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun üyeleri, geçen yıl 9 Haziran'da, açıklanan enflasyon oranlarını protesto etmek için TÜİK önünde açıklama yapmak istedi.

Emniyet güçlerinin izin vermemesi ve polisin biber gazlı müdahalesiyle o dönemki Genel Başkan Mehmet Balık, dönemin Konfederasyon Mali Sekreteri Mücahit Dede, Eğitim-İş Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Himmet Suat Sadış, Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan ve Ankara 3 Nolu Şube Başkanı Doğan Dağdelen gözaltına alındı. 5 sendikacı, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

19 EYLÜL'DE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Arbedenin de yaşandığı olaylarla ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 5 sendika yöneticisi hakkında 4,5'ar yıla kadar hapis cezası istendi. Sendika yöneticileri, 19 Eylül'de Ankara 34'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Birleşik Kamu İş'ten yapılan açıklamada, TÜİK'in hesaplama yöntemleri eleştirilerek, bu davanın TÜİK tarafından açlığa mahkum edilenlerin davası olduğuna yer verildi.

Açıklamada "Ne TÜİK’in manipülasyonlu rakamlarına ne de yandaş konfederasyonun maskelenmiş satış sözleşmesine teslim olacağız. Emekçilerin alın terini çalanlara karşı mücadelemiz sürecek" denildi. 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler