4 yıl hapsi istenen Genco Erkal: 'Suçum Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulamak...'

2016 yılına ait iki sosyal medya paylaşımı nedeniyle, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Genco Erkal, "25 Kasım günü Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanıyorum" dedi. Erkal, "Suçum, Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulamak, kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek" ifadelerini kullandı. Ünlü piyanist Fazıl Say da, Erkal'a destek vererek "Duruşmasında biz orada olacağız" dedi.

19 Kasım 2021 Cuma, 14:34
4 yıl hapsi istenen Genco Erkal: 'Suçum Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulamak...'
Abone Ol google-news

Usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, bir kişinin ihbar e-postasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına tepki gösteren bir tweeti ile Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulayan ve Başkanlık sistemini eleştiren 2016 yılına ait 2 adet sosyal medya paylaşımı sebebiyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla iddianame düzenlenlenmişti.

Darbe ve baskı dönemleri de dahil olmak üzere 62 yıldır politik tiyatro yapan sanatçının, ikisi 5 yıl önce atılmış 3 adet tweet nedeniyle ilk defa Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına karar verilmişti.

"SUÇUM, CUMHURBAŞKANI'NIN DİPLOMASINI SORGULAMAK"

Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Genco Erkal, son olarak sosyal medyadan "Suçum, Cumhurbaşkanının diplomasını sorgulamak, kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek" paylaşımını yaptı. 

Erkal Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "25 Kasım günü Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanıyorum. Suçum, Twitter paylaşımlarımda, 1-Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası'ndaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak. 4-Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek" ifadelerini kullandı. 

"GENCO ERKAL’A BU YAPILAMAZ"

Piyanist Fazıl Say da Genco Erkal'ın yargı sürecine ilişkin olarak, "Genco Erkal’a bu yapılamaz" tepkisini gösterdi. 

"DURUŞMASINDA ORADA OLACAĞIZ"

Piyanist Fazıl Say, bir sonraki paylaşımında ise Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla yargılanan sanatçı Genco Erkal'ın 25 Kasım'daki duruşması için dayanışma çağrısı yaptı. 

Say, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "2013’te 'Twitter’da retweet’lediklerimden dolayı 10 ay hapis hükmün ertelenmesi cezası' çıkmıştı.İnsan yalnız hissediyor. Umutsuzluğa kapılıyor. Genco Erkal’da bu olmasın. 25 Kasım saat 10.20’de biz orada olacağız. Hepimiz olalım. Genco sanatın kıymetlisidir" ifadelerini kullandı.