'Dünyanın En Zengin Kentleri 2023' listesi açıklandı! Sizce İstanbul'da kaç dolar milyoneri var?

Danışmanlık şirketi Henley & Partners, “Dünyanın En Zengin Kentleri 2023” listesini yayınladı. Buna göre, listenin başını 340 bin dolar milyoneriyle New York çekiyor. Peki 16 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da kaç dolar milyoneri var?

Yayınlanma: 19.12.2023 - 09:40
'Dünyanın En Zengin Kentleri 2023' listesi açıklandı! Sizce İstanbul'da kaç dolar milyoneri var?
Abone Ol google-news

Danışmanlık şirketi Henley & Partners, dolar milyonerlerinin yaşadığı kentlerin listelendiği “Dünyanın En Zengin Kentleri 2023” raporunu açıkladı. Rapora göre, dolar milyonerlerinin yaşamak için 1 numaralı tercihi ABD’nin New York kenti…

Kentte tam 340 bin dolar milyoneri yaşıyor ki bu rakam, kent nüfusunun yüzde 4’ü anlamına geliyor. Dolar milyonerlerinin ikinci tercihi Japonya’nın başkenti Tokyo… Üçüncü kent yine ABD’den: San Fransisko… Top10’un en dikkat çeken kenti ise Sidney… 10’uncu sıraya yükselen Sidney ve 17’nci sıraya çıkan Melbourne, binlerce dolar milyonerlerinin bu yıl Avustralya’ya göç ettiğinin kanıtı…

Dünya'dan Emre Ergül'ün Henley & Partners şirketinden derlediği rapora göre, Avustralya’yı cazip kılan 3 nokta bulunuyor: Yüksek yaşanabilirlik oranları, Asya pazarlarına erişim ve ülkede veraset vergisinin bulunmaması… Türkiye’den listede olan tek kent, İstanbul…Megakent, 16 bin 300 dolar milyoneri ile listenin 51’inci sırasında bulunuyor. Raporun bir diğer dikkat çeken noktası ise dolar milyonerlerinin sayısındaki artış ve İstanbul’dan kaçış… Buna göre, 2010 ile 2020 yılları arasında dünyadaki dolar milyonerlerinin sayısı yüzde 65 arttı. 

DOLAR MİLYONERLERİ DE TÜRKİYE'Yİ TERK ETTİ!

Gelişen ekonomilerde dolar milyoner sayısını artıran diğer iki ülke de Hindistan ve Vitnem oldu. Bengaluru kentindeki milyoner sayısı yüzde 88 artış gösterirken; Haydarabad’da bu oran yüzde 78, Ho Chi Minh’t yüzde 82 oldu. Rusya, dolar milyonerlerini elinden kaçıran ülke oldu. Moskova ve St Petersburg’daki dolar milyonerlerinin sayısı yüzde 40 oranında azaldı. Rapor, dolar milyonerlerinin İstanbul’dan da kaçtığını gösteriyor. Listeye göre, 2012 ile 2022 yılları arasında İstanbul’daki dolar milyonerlerinin yüzde 35’i dünyanın başka noktalarına gitti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler