Heykel Festivali'nde Atatürk'ün yedi metrelik kumdan portresi yapılacak

14 Kasım 2016 Pazartesi, 11:14
2017 sezonunda 'Dünyanın Harikaları ve Mitler' teması ile düzenlenecek Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali heyecanı başladı. Festival direktörü Cem Karaca, 1 Mayıs'ta açılacak festivalde ana heykelin, 7 metre yüksekliğinde Atatürk portresi olacağını belirtti. Portre heykelle ilgili bilgi veren Karaca şöyle dedi;
"Heykeli ABD'de düzenlenen ve dünyanın en iyi kum heykel sanatçısının seçildiği yarışmada birinci olan Litvanyalı sanatçı Karlis Ile yapacak. Atatürk heykelini diğer heykellerden ayıracak en büyük özelliği, büyüklüğü olacak. Diğer özellikleri ise etrafı kapatılacak ve rüzgar, yağmur gibi dış etkenlerden korunacak. Heykellerimiz her yıl değişiyor. Fakat Atatürk heykelini en az 3 yıl ayakta tutacağız. Çevresine yapacağımız duvar ile dış etkenlerden koruyacağız. Buraya gelen yerli- yabancı tatilciler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 metre yüksekliğindeki kumdan heykelinin önünde fotoğraf çektirmeden ayrılamayacak. Heykel için 4 ton kum kullanılması planlanıyor."
2017 sezonunda 'Dünyanın Harikaları ve Mitler' teması ile düzenlenecek Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali heyecanı başladı. Festival direktörü Cem Karaca, 1 Mayıs'ta açılacak festivalde ana heykelin, 7 metre yüksekliğinde Atatürk portresi olacağını belirtti. Portre heykelle ilgili bilgi veren Karaca şöyle dedi; "Heykeli ABD'de düzenlenen ve dünyanın en iyi kum heykel sanatçısının seçildiği yarışmada birinci olan Litvanyalı sanatçı Karlis Ile yapacak. Atatürk heykelini diğer heykellerden ayıracak en büyük özelliği, büyüklüğü olacak. Diğer özellikleri ise etrafı kapatılacak ve rüzgar, yağmur gibi dış etkenlerden korunacak. Heykellerimiz her yıl değişiyor. Fakat Atatürk heykelini en az 3 yıl ayakta tutacağız. Çevresine yapacağımız duvar ile dış etkenlerden koruyacağız. Buraya gelen yerli- yabancı tatilciler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 metre yüksekliğindeki kumdan heykelinin önünde fotoğraf çektirmeden ayrılamayacak. Heykel için 4 ton kum kullanılması planlanıyor."
'YAPIMI 45 GÜN SÜRECEK'
Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'ni dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen kum heykel festivallerinden ayıran en önemli özelliğin iklimsel farklılık olduğuna dikkat çeken Karaca, "Festivalimiz, 12 ay açık kalan tek kum heykel festivali. Nisan ayında heykeltıraş sanatçıları gelerek yeni festivali oluşturmak için çalışmalara başlayacak. Atatürk heykelinin yapımı 45 gün sürecek" diye konuştu.
'YAPIMI 45 GÜN SÜRECEK' Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'ni dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen kum heykel festivallerinden ayıran en önemli özelliğin iklimsel farklılık olduğuna dikkat çeken Karaca, "Festivalimiz, 12 ay açık kalan tek kum heykel festivali. Nisan ayında heykeltıraş sanatçıları gelerek yeni festivali oluşturmak için çalışmalara başlayacak. Atatürk heykelinin yapımı 45 gün sürecek" diye konuştu.