1 Mayıs'ta gözaltına alınanlar hakkında karar

İstanbul'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, Taksim Meydanı'na izinsiz yürümek istedikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 256 kişiye 3 bin 469'ar lira ceza kesildi.

03 Mayıs 2021 Pazartesi, 14:31
1 Mayıs'ta gözaltına alınanlar hakkında karar
Abone Ol google-news

1 Mayıs'ta Mecidiyeköy Meydanı, Dolmabahçe ve Barbaros Bulvarı başta olmak üzere Şişli, Beşiktaş ile Beyoğlu'nda bir araya gelerek ara sokaklardan Taksim Meydanı'na yürümek isteyen ve Kovid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan "tam kapanma" ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 256 kişinin işlemleri tamamlandı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 247'si emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 9'u adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınanlardan 1'i savcılık talimatıyla, 8'i ise sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği kararıyla adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan S.U.B'nin Kovid-19 karantinasında olması gerekirken gösterilere katılmak için dışarı çıktığı, 1 kişinin ise sağlık kontrolü sırasında yapılan Kovid-19 testinin pozitif olduğu tespit edildi. Umumi Hıfzıssıhhan Kanunu gereği, şüphelilerin her birine 3 bin 469'ar lira para cezası kesildiği bildirildi.

POLİSİN SERT MÜDAHALESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

İstanbul başt aolmak üzere 1 Mayıs'te yürüyüş düzenlemek isteyenler polisin sert müdahalesiyle karşılaşmıştı. Polis yurttaşları ters kelepçeyle gözaltına almıştı.