10 gün 10 gece su altında kalacak

Beylikdüzü Sualtı Sporları Kulübü Başkanı Cem Karabay, 30 Ağustos ile 9 Eylül tarihleri arasında 10 gün 10 gece su altında yaşayarak ''Scuba ile Su Altında En Uzun Süre Yaşama Dünya Rekoru''nu kırmak için denemede bulunacak.

19 Ağustos 2009 Çarşamba, 17:43
Abone Ol google-news

''Su altında 10 gün 10 gece'' hedefi ile Jerry Hall'un 121 saatlik, Namık Ekin'in 124 saatlik, David Blane'in 172 saatlik rekorunu kırarak bu süreyi 240 saate çıkarmak isteyen Cem Karabay, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nde saat 19.30'da Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi'nde rekor denemesine başlayacak.

Cem Karabay'ın dünya rekoru denemesi, alışveriş merkezinin otoparkında özel olarak yaptırılan dev akvaryum içinde 10 gün 10 gece sürecek. Cem Karabay, 30 Ağustos-9 Eylül 2009 tarihleri arasında su altında yaşayarak yeme-içme, uyuma, spor yapma gibi tüm ihtiyaçlarını su altında giderecek. Karabay, normal hayatta nasıl yaşıyorsa su altında da hayatına öyle devam edecek, TV seyredecek hatta özel ekipmanlarla egzersiz bile yapacak.

Guinness dünya rekorlarına 240 saatlik rekor denemesi ile ismini tescil ettirmeyi hedefleyen dalgıç Cem Karabay için İngiltere'den bir Guinness hakemi de Türkiye'ye gelerek dünya rekoru denemesini yerinde izleyecek.

10 günlük rekor denemesinde Scuba kuralları çerçevesinde sırtında tüp taşıyacak olan Karabay'ın, ağzında da regülatör olacak. Ortalama 75 dakikada bir dalış tüpü değiştirecek olan Karabay, rekor süresince en az 200 tüp kullanacak. Cem Karabay'a 10 gün 10 gece boyunca, Namık Ekin ve nişanlısı Samuray Kalkan ile Karabay'ın öğrencilerinden oluşan 32 kişilik ekip 24 saat destek verecek.

Dünya rekoru denemesi süresince de Karabay için 2 sualtı hekimi, 2 uzman hekim ve bir ambulans hazır bekletilecek. Özellikle Cem Karabay, geceleri uykuya daldığı zaman 2 kişi nefesini kontrol edecek. Akvaryumun suyu devamlı değiştirilecek. Karabay, kas erimesini önlemek için de sürekli egzersiz yapacak.

Cem Karabay'ın dünya rekoru denemesini gerçekleştireceği 15 metrekarelik özel akvaryuma yerleştirilecek 4 kamera, 24 saat canlı yayında olacak.

Rekor denemesi ''www.cemkarabay.com'' ve ''www.beylikduzumigrosavm.com'' internet adreslerinden de canlı olarak izlenebilecek.