112'yi meşgul edene hapis cezası!

İzmir'de, acil servis numarası 112'yi 10 yıldan bu yana arayarak meşgul ettiği ve buradaki çalışanlara sözlü cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen kişiye 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

14 Temmuz 2014 Pazartesi, 12:26
Abone Ol google-news

112 Komuta Merkezi'ndeki 1'i doktor, 4'ü Acil Tıp Teknisyeni 5 çalışanın suç duyurusu üzerine hakkında dava açılan sanığın paraya çevrilemeyecek şekilde verilen cezası, bir üst mahkemeye yapılan itirazın reddedilmesi halinde infaz edilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 112'yi yaklaşık 10 yıldan bu yana gece 00.00 ile 06.00 saatleri arasında aradığı ileri sürülen Arif I. merkezi hem meşgul edip hem de kadın çalışanlar başta olmak üzere personele sözlü cinsel tacizde bulunup memura hakaret ettiği iddiasıyla mahkemelik oldu.

Doktor U.D, Acil Tıp Teknisyenleri E.I, N.Ö, M.K. ve F.K'ye sözlü cinsel tacizde bulunup hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunulan Arif I. hakkında İzmir 22. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Mahkeme, Arif I'ya paraya çevrilemeyecek şeklide 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Zanlının Yargıtay'a yaptığı itirazın reddedilmesi halinde ceza infaz edilecek.

Günde 16 binden fazla asılsız çağrı geliyor

İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, açıklamada, İzmir 112 Komuta Merkezi'ne günde yaklaşık 17 bin çağrının geldiğini, bunlardan 16 bin 400'ünün ise asılsız olduğunu belirtti.


Yeni aldığı telefonun çalışıp çalışmadığını anlamak için arayanlar olduğu kadar, asılsız ihbarda bulunan, cinsel içerikli sözlü tacizde bulunmak için de arayanların olduğunu dile getiren Türkyılmaz, 112'nin acil durumlara müdahale etmek için görev yaptığını hatırlattı.

Herkesin birgün buraya ihtiyacının olabileceğini, bu nedenle asılsız ihbarlar ya da başka sebeplerle arayanların bunu düşünmesi gerektiğini dile getiren Türkyılmaz, şöyle konuştu:

"112 acil vakalara müdahale yeri. Hem bu hattın hem de çalışanlarımızın gereksiz yere meşgul edilmemesi lazım. Bazı vatandaşların canı sıkılıyor uyku tutmuyor arıyor ve karşısındaki de kadınsa sözlü cinsel tacizde bulunmaya başlıyor. Kiminin kafası bozuluyor alkol alıyor personelimize hakaret ediyor. Bu tarz şeyleri personelimiz genelde normal görmek mümkün değil ama normal de görüp suç duyurusunda, şikayette bulunmuyor. Ancak son olayda 10 yıldan bu yana hattı ve burada çalışanları rahatsız eden kişiye hapis cezası verildi. Taciz olduğu zaman personelimiz Beyaz Kod sistemini devreye soktu. Bu sistem işlediğinde durum hem Sağlık Bakanlığı'na gidiyor hem de hukuku birimimiz hemen devreye giriyor, kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Bütün arama kayıtları 112 komutada kayıt altına alınıyor. Onlar incelendi ve bu kişiye paraya dönüştürelemeyecek şekilde 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi."

Türkyılmaz, 112'nin acil durumda olan birgün herkesin ihtiyacı olabileceği hizmeti sunduğunu, hastaları hastanelere nakledip ilk müdahaleleri yaptığını, hayata döndürdüğünü ifade ederek merkezi meşgul eden kişilere de "Bu hattımızı ve personelimizi meşgul eden, tacizde bulunan kişilerin canı yanabilir" uyarısında bulundu.

Bediha Türkyılmaz, cezaya şu anda itiraz sürecinin olduğunu, herhangi bir değişiklik olmaması halinde cezanın uygulanacağını sözlerine ekledi.