150 kişilik işe 2 bin 257 başvuru

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nün açtığı 150 kişilik geçici işçi kadrosuna 2 bin 275 kişi başvurdu.

19 Temmuz 2012 Perşembe, 13:51
Abone Ol google-news

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, 2 Temmuz'da orman yangınlarına daha hızlı müdahale etmek amacıyla, çoğunluğu yangına müdahale aracı sürücüsü olacak 150 geçici işçi alacağını ilan etti.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, İŞKUR'un iş ilanını yayınlamasının ardından söz konusu işe girebilmek amacıyla 30'su kadın 2 bin 257 kişinin başvurması üzerine kura düzenlenmesine karar verdi.

Başvuru sayısının fazla olması nedeniyle işe alınacak kişiler Antalya Orman Bölge Müdürlüğü içindeki futbol sahasında Antalya 1. Noteri Baş Katibi Aziz Sönmez'in nezaretinde çekilen kura ile belirlendi. Güneşten etkilenmemeleri için kurulan çadırlarda bekleyen başvuru sahiplerine, yakınları, futbol sahası içine alınmadıklarından tel örgülerin dışında bekleyerek destek oldu.

Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, yaptığı açıklamada, müdürlüğün ilan ettiği 150 kişilik geçici işçi kadrosuna 2 bin 257 kişinin başvurduğunu söyledi.

Bu nedenle futbol sahasında işe girecek kişilerin belirlenmesi amacıyla kura çekildiğini ifade eden Gökçöl, yasal mevzuat gereği işe alınacak işçi sayısının 3 katı kadar asil ve yedek kişinin seçildiğini ifade etti.

Yapılacak mülakatta 450 kişi arasından 150 kişinin seçileceğini belirten Gökçöl, işe girecek kişilerin kendi ilçesinde çalışacaklarını aktardı. İstihdamın dozer, greyder, kepçe, ekskavatör ve arazöz operatörlükleri ile kaynakçı, kaportacı ve aşçılık alanlarında olacağını kaydeden Gökçöl, en çok başvurunun arazöz operatörlüğüne yapıldığını bildirdi.
İşe alınacak kişilerin geçici işçi olarak en fazla 5 ay 29 gün çalışacaklarını belirten Gökçöl, işçilerin genellikle asgari ücret alacağını söyledi.

Geçiçi işçi olmak Serik ilçesinden gelen Celal Kök, köyde yaşadıklarını, çiftçilik yapmadığı için bu işe başvuruda bulunduğunu anlattı. Kök, ''Arazöz operatörü olmak için başvurdum. İşsiz olmaktansa geçici olarak bu işi yapmak isterim. En azından sigortası var'' diye konuştu.

Hatice Akdeniz de aşçı olabilmek için başvuruda bulunduğunu, bu aşamada şansa ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Köyde yaşadığından mezun olduğu bilgisayar programcılığı ön lisans programı ile ilgili bir iş bulamadığını belirten Akdeniz, ''Bu işe çaresizlikten başvurdum. Boş kalmaktansa bu işte çalışmak isterim'' dedi.