150 milyon yavru alabalık üretilecek

Türkiye'nin en büyük alabalık kuluçkahanesi olan Elazığ'ın Keban ilçesinde kurulan tesiste, yıllık 150 milyon yavru alabalık üretilecek.

28 Mart 2011 Pazartesi, 12:25
Abone Ol google-news

Tesisi kuran Keban Alabalık A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek, ilçenin Çırçır Şelalesi mevkisine 3 bin metrekare kapalı alanda yıllık 150 milyon kapasiteli kurulan alabalık kuluçkahanesinin Türkiye'nin alabalık konusunda yapılmış en büyük yavru balık üretim tesisi olduğunu söyledi.

Kurulan tesisin 1 milyon liraya mal olduğunu ve şimdilik 30 işçinin istihdam edildiğini dile getiren Şimşek, ''Faaliyetine yeni başlamış olan tesislerimizin kapasitesi her yıl bu miktarda balık üretilecek anlamına gelmemektedir. Bu üretim kapasitesi şirketimiz yavru balık ihtiyaçları ve müşteri talepleri doğrultusunda gerçekleşmektedir'' diye konuştu.

2012 yılında tam kapasiteye ulaşmayı hedeflediklerini, firmanın kendi ihtiyacı olan yavru balık miktarının 60 milyon civarında olduğunu ifade eden Şimşek, üretimin geriye kalan kısmının çeşitli gramajlarda tüm Türkiye'deki alabalık üreticilerine satışının planlandığını sözlerine ekledi.