2009'un en yüksek cirosu Temmuz'da

AVM Endeksi sonuçlarına göre, 2009 yılının en yüksek ciro endeksi verilerine Temmuz ayında ulaşıldı. Ciro endeksi geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 8, bu yılın Haziran ayına göre yüzde 1 arttı.

28 Ağustos 2009 Cuma, 12:37
Abone Ol google-news

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortak proje olarak oluşturulan AVM Endeksi'nin Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, 2009 yılının en yüksek ciro endeksi verilerine Temmuz ayında ulaşıldı. Ciro endeksi geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 8, bu yılın Haziran ayına göre yüzde 1 arttı.

AYD Başkanı Hakan Kodal Temmuz ayı sonuçlarını değerlendirerek "Ocak 2008'den bu yana geçen son 19 ayda, Aralık 2008 dışında en yüksek cirolara Temmuz 2009'da ulaşıldı. Üstelik Temmuz 2009'da gerçekleşen indirim oranlarının Aralık 2008'e göre çok daha düşük olduğunu da göz önüne alırsak, cirodaki düzelmelerin nedeninin tüketicinin güven artışı olduğunu söyleyebiliriz. Bu veriler krizden çıkışı teyit eder niteliktedir" dedi.

Akademetre CEO'su Dr. Halil İbrahim Zeytin ise ciro endeksi verilerindeki artışın ağırlıklı olarak İstanbul'daki AVM'lerin cirolarında gerçekleşen artıştan kaynaklandığını belirterek "Bu verilere göre krizden çıkış İstanbul'dan başladı" yorumunu yaptı.


Temmuz ayında AVM'ler hafta içi ziyaret edildi

AVM'lerde metrekare başına düşen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre değişmezken, bu yılın Haziran ayına kıyasla yüzde 3 oranında bir artış gösterdi.

AYD Başkanı Hakan Kodal, ziyaretçi sayılarının hafta içi ve hafta sonu dağılımları incelendiğinde mevsimsel etkilenmeler dolayısıyla AVM'lerin ağırlıklı olarak hafta içinde ziyaret edildiğinin ortaya çıktığınra dikkat çekti. Kodal, elde edilen bu sonucun, yaz aylarında alışverişin hafta içi gerçekleştirildiğini, haftasonu ise eğlence amaçlı ziyaretler olduğunu gösterdiğini söyledi.