40 yıl önce temeli atılan ve Balkanların en büyüğünü alan şirket iflas erteleme istedi

Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Kürüm Demir de iflas erteleme istedi

11 Mart 2016 Cuma, 20:56
Abone Ol google-news

Son aylarda iflas erteleme isteyen şirket sayısı ger geçen gün artıyor. Temelleri bundan 40 yıl kadar önce atılan Kürüm Holding’e bağlı iki şirket için iflas erteleme başvurusu yapıldı. Başvurunun yapıldığı firmalardan Kürüm Demir, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. Şirketin, Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk’ta da yatırımları bulunuyor. Kürüm Holding’e bağlı tesislerde bini aşkın kişi çalışıyor.İKİ ŞİRKET İÇİN BAŞVURU

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre yaşadığı mali sıkıntıyı aşamadığı için iflas erteleme başvurusu ile mahkemeye son giden firmalardan ikisi Kürüm Holding şirketleri oldu. Kürüm Demir Sanayi Dış Ticaret A.Ş ve Kürüm Pazarlama A.Ş için mahkemeye başvuru yapıldı. Dava, İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülüyor. Davanın ilk duruşması 8 Haziran günü görülecek.Dava başvuru gerekçesini, ekonomide yaşanan dalgalanma, yine kurlardaki artış ve demir çelik sektöründe yaşanan sıkıntılar oluşturdu.

40 YIL ÖNCE TEMELİ ATILDI

Demir çelik sektöründe Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan Kürüm Holding’in temeli 1975 yılında atıldı. Gebze’de yıllık 444 bin tonluk kapasiteye sahip bir tesisi bulunan Kürüm Demir, Arnavutluk’ta kurulu şirketi ile, Balkanların en önemli çelik ve inşaat demiri üretimi yapıyor.

KÜRÜM DEMİR, AMİRAL GEMİ

Holdingin amiral gemisi konumundaki Kürüm Demir, şirketin 2014 yılı faaliyet raporuna göre, 482 bin tonluk üretim yaptı. Yine şirket anılan dönem 836 bin tonluk da satış yaptı. Kürüm Holding'in 2014 yılı satışı ise 556 milyon Euro olarak kayıtlara geçti.

BALKANLAR’IN EN BÜYÜĞÜNÜ ALDI

Özelleştirme kapsamında satın alınan Arnavutluk’taki tesis Balkanların en büyük entegre demir-çelik tesisi konumunda. Kürüm Holding'in, demir çelik sektörünün yanı sıra yurtdışında enerji yatırımları da bulunuyor. Arnavutluk'ta bulunan 400 kwh'lık 4 HES'in işletme hakkı Kürüm Holding'e bağlı şirkette. HES projelerinde elde edilen enerji, 200 bin metrekarilik alana yayılı Kürüm International Elbasan Tesisleri’ninde de kullanılıyor.

Kürüm Holding'in faaliyet gösterdiği ülke sayısı ise 6.Beşiktaş kulübünde de yöneticilik yapan Haşmet B. Kürüm, aynı zamanda TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibi.

EN BÜYÜK 500 LİSTESİNDE

Kürüm Demir, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. İSO’un son açıkladığı araştırmaya göre şirket 153. şırada yer alıyor. Kürüm Holding’in kurucusu Haşmet B. Kürüm, bir dönem Beşiktaş Kulübü yönetiminde de yer almıştı.