47. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne doğru

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ''Doğu'nun Çiçeği'' adlı filmin gösterimine, müzik grubu Baba Zula sine-konserle eşlik edecek.

20 Eylül 2010 Pazartesi, 10:43
Abone Ol google-news

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesinin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından organize edilen 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde izleyicilerin değişik bir etkinliğe tanık olacağı belirtildi.

Tarihin tozlu raflarından gün yüzüne çıkarılan ''Enis Aldjelis / Doğu'nun Çiçeği'' adlı filmin, 93 yıl sonra ilk kez Altın Portakal'da gerçekleştirilecek gösterimine, müzik grubu Baba Zula'nın sine-konserle eşlik edeceği bildirildi.

Altın Portakal'ın, ''Pelikülün İzinde'' programı kapsamında, sinema tarihinin kayıp filmlerini gün ışığına çıkardığı anımsatılan açıklamada, bu başlık altında dört filmin izleyiciyle buluşacağı kaydedildi. Açıklamada, bu filmlerden biri olan ve Türk sinema tarihine yeni bir sayfa ekleyeceği düşünülen ''Enis Aldjelis-Doğu'nun Çiçeği''nin İstanbul'da çekilen ilk yabancı film olma özelliği taşıdığı vurgulandı. Enis Aldjelis'in, Baba Zula'nın film için hazırladığı özel müziklerin canlı performansı ile birlikte sunulacağı belirtildi.

Müzikten sinemaya Baba Zula

Açıklamaya göre, Baba Zula'nın sinemayla olan ilişkisi 14 yıl önceye dayanıyor. 1996 yılında Derviş Zaim'in ''Tabutta Rövaşata'' adlı filmine müzik yapmak üzere kurulan grup, ''Dondurmam Gaymak'' ve ''Renkli Türkçe'' gibi uzun metrajlı filmlerin yanı sıra sayısız kısa filmin müziğine de imza attı. Eserleriyle Fatih Akın'ın ''İstanbul Hatırası'' başta olmak üzere, pek çok belgeselde yer alan Baba Zula, 2006 yılında 70'lerin kült filmleri arasında sayılan ''Kilink İstanbul'da'' adlı filme canlı müzik yaparak, sinemayla olan ilişkisini farklı bir boyuta taşıdı.

1920'lerde İstanbul'da çekilen ''Jalma La Double'' adlı uzun metraja Lille'de, Turhan Selçuk'un ''Ay Fatihleri" adlı eserine Paris'te, yine İstanbul'da çekilen ilk yabancı film olan ''Enis Aldjelis / Doğu'nun Çiçeği''ne Amsterdam'ın ünlü Paradiso kulübünde müzik yapan Baba Zula, ''Doğu'nun Çiçeği'' filminin Türkiye'deki ilk gösteriminde, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne konuk olacak.