6 yeni üniversiteye onay

TBMM Genel Kurulu'nda, 6 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarı kabul edilerek yasalaştı.

15 Nisan 2010 Perşembe, 16:45
Abone Ol google-news

Kanuna göre, İstanbul'da ''Fatih Sultan Mehmet'', ''Sabahattin Zaimoğlu'', ''Ön Asya'', ''Süleyman Şah'' ve ''Bezm-i Alem'', Samsun'da ise ''Canik Başarı'' vakıf üniversiteleri kurulacak.

Üniversiteler şu bölümlerden oluşacak:
Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi: Tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri, eğitim fakülteleri ve sağlık bilimleri, adli bilimler ve eğitim bilimleri enstitüsü ile sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi: Mühendislik-mimarlık, edebiyat ve güzel sanatlar fakülteleri, mühendislik ve fen bilimleri, sosyal bilimler, güzel sanatlar, medeniyetler ittifakı enstitüleriyle, güzel sanatlar meslek yüksekokulu.

İstanbul Ön Asya Üniversitesi: Edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, eğitim, sağlık bilimleri fakülteleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri enstitüleri, yabancı diller yüksekokulu.

Süleyman Şah Üniversitesi: İnsan ve toplum bilimleri, mühendislik ve doğa bilimleri, işletme ve yönetim bilimleri fakülteleri, fen ve sosyal bilimler enstitüleri.

Canik Başarı: iktisadi ve idari bilimler, mimarlık ve mühendislik, fen-edebiyat, eğitim fakülteleri, fen ve sosyal bilimler enstitüleri.

Sabahattin Zaimoğlu Üniversitesi: İnsan ve toplum bilimleri, eğitim, işletme ve yönetim bilimleri, mühendislik ve doğa bilimleri fakülteleri, sosyal bilimler ve fen bilimleri enstitüleri, yabancı diller yüksekokulu.