6,3'lük deprem Akdeniz'i salladı

Akdeniz'de 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

01 Nisan 2011 Cuma, 14:05
Abone Ol google-news

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 16.29'da Akdeniz'de 6.3 büyüklüğünde, şiddetli bir deprem kaydedildi. Depremin, Bodrum'a uzaklığının yaklaşık 170 kilometre olduğu öğrenildi.

Muğla'nın Bodrum, Fethiye ve Marmaris ilçelerinde de hissedilen deprem, vatandaşların kısa süreli korku ve panik yaşamasına neden oldu. Antalya'nın yanı sıra Muğla'nın kıyı ilçelerinden Fethiye ve Marmaris'te de hissedilen deprem kısa süreli paniğe neden oldu. Fethiye'de vatandaşların korku içerisinde evlerini terk ettiği görüldü. Deprem sırasında toplantı halinde olan belediye meclis salonunda da heyecanlı anlar yaşandı.

Öte yandan, bu depremden yaklaşık 15 dakika sonra yine merkez üssü Akdeniz olan 4,1 şiddetinde bir deprem daha kaydedildi.

 

Girit'te de paniğe neden oldu

Yunanistan'ın Girit Adası yakınlarında meydana gelen Richter ölçeğine göre 6,2 büyüklüğündeki depremin Rodos ve Karpathos adalarında paniğe neden olduğu bildirildi.

Yunan basını, Rodos ve Karpathos adalarında, sarsıntının başlamasıyla birlikte evlerindeki tüm eşyaların sallanarak devrildiğini gören vatandaşların korku içinde çocuklarını alarak sokaklara çıktığını kaydetti.

Rodos ile Karpathos'da, sahil bölgelerindeki kafe ve restoranların boşaltıldığı, insanların deniz kıyısından uzaklaştırıldığı belirtildi.

Karpathos Belediye Başkanı Mihalis Haniotis, "Karpathos adasında, özellikle Olimpos bölgesinde şiddetle hissedilen depremin vatandaşlar arasında büyük panik yarattığını" belirterek, "yıllardır bu kadar şiddetli bir deprem yaşanmadığını" söyledi.

Bu arada, depremle ilgili açıklama yapan Yunanlı sizmolog Akis Çelendis, Girit yakınlarındaki depremin, “sıkça deprem yaşanan aktif bir bölge için beklenen bir sarsıntı olduğunu" belirterek, meydana gelen depremin ana sarsıntı olup olmadığının anlaşılması için 48 saat geçmesi gerektiğini kaydetti.