9 ilde Ergenekon araması

Ergenekon soruşturması kapsamında incelenen Malatya Zirve Yayınevi'ndeki cinayet davası ile ilgili başlatılan çalışma sonucu, 9 ilde arama yapılıyor. Operasyon kapsamında Malatya'daSiirt ve Mersin'de birer astsubay, Ankara'da emekli bir asker, Muğla'da da askeri bir personel gözaltına alındı.

17 Mart 2011 Perşembe, 09:36
Abone Ol google-news

Ergenekon soruşturması kapsamında incelenen Malatya Zirve Yayınevi'ndeki cinayet davası ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla operasyon başlatıldı.Öz'ün yürüttüğü soruşturma kapsamında, Malatya, Siirt, Muğla ve İzmir'in aralarında olduğu 9 ilde arama yapıldı.

Soruşturma kapsamında Malatya İnönü Üniversitesi yerleşkesi ile bazı illerin jandarma komutanlıklarında arama yapıldı.

İlahiyat Fakültesinde araştırma görevlisi olan kişinin evinde arama yapıldı

Soruşturma kapsamında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen talimatla kentin bazı noktalarında sabah saatlerinde arama yapıldı. Aranan adreslerden biri de
İnönü Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesinde araştırma görevlisi  R.A'nın evi oldu.

3'ü asker 4 kişi gözaltında

R.A'nın evinin yanı sıra 3 ayrı noktada sabah saatlerinde başlatılan arama tamamlandı. Özel yetkili Cumhuriyet savcılarının katıldığı aramaların ardından R.A. ile Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Jandarma Binbaşı H.Y, jandarma astsubaylar M.Ç. ve A.A. gözaltına alınarak, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü. Bu kişilerin, işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderilecekleri öğrenildi.

Malatya Valisi Ulvi Saran, arama sürecinin devam ettiğini, şu aşamada konuşmanın doğru olmayacağını belirterek, ''Türkiye'nin her tarafında emniyet kuvvetlerimiz üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Çalışmaların sonucu belli bir sürecin tamamlanmasıyla kendini gösterir. Şu anda çok şey söylemem mümkün değil'' dedi.
 

Astsubay gözaltına alındı

Aramalar sonucu Siirt İl Jandarma Alay Komutanlığında görevli astsubay A.G. gözaltına alındı.

Askeri personel gözaltına alındı

Muğla Jandarma Komutanlığında, İstanbul'da soruşturmayı yürüten savcılığın Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği talimatla arama yapıldı. Aramada, adı açıklanmayan bir askeri personel gözaltına alındı.

Ankara'da emekli asker gözaltında

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda emekli bir askeri gözaltına aldı. Sağlık kontrolünden geçirilen emekli askerin, İstanbul'a gönderileceği öğrenildi. 

Mersin'de astsubay gözaltına alındı

Soruşturmada  Mersin'de, bir astsubay gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığında görevli Astsubay Başçavuş A.A, sağlık kontrolünden geçirildi. A.A'nın İstanbul'a gönderildiği öğrenildi.

Askeri misafirhanede arama

Ergenekon soruşturmasına ilişkin, sabah saatlerinde bazı illerdeki adreslerle birlikte İzmir'deki bir askeri misafirhanede, cumhuriyet savcısı gözetiminde polis tarafından arama yapıldı. Konuyla ilgili gözaltına alınan kişi olmadığı öğrenildi.

 

Müdahil avukattan açıklama

Malatya'da Zirve Yayınevinde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili davanın müdahil avukatı Erdal Doğan, ''18 Ocak 2010 tarihinde savcı Zekeriya Öz'e katliamın Kafes Eylem Planı çerçevesinde ve 'Ergenekon' bağlantısı konusunda araştırma ve soruşturma yapılmasına dair taleplerimizi içeren dilekçe sunmuştuk'' dedi.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında incelenen Malatya'da Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlerle ilgili davaya ilişkin çalışma sonucu 9 ilde yapılan aramaları değerlendiren, yayınevi cinayetleriyle ilgili davanın müdahil avukatı Erdal Doğan, yaptığı açıklamada, birçok kez konuyu gündeme getirdiklerini kaydetti.

Zirve Yayınevi'nde işlenen cinayetlerle ilgili davanın son 3 yıldır Poyrazköy ve Ergenekon gibi davalarla bağlantılı olduğunu her duruşmada söylediklerini ifade eden Doğan, şöyle konuştu:
''Malatya'da Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlerle ilgili davanın Ergenekon-Poyrazköy davasıyla bağlantısına dair iddialarımızı, delillerimizi en az son 3 yıldır davanın görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesine ve halen davayla ilgili soruşturmayı sürdüren Malatya savcıları ile Ergenekon soruşturmasını başlatan İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e sunmuştuk. Ayrıca davanın müdahil avukatları olarak 18 Ocak 2010 tarihinde savcı Zekeriya Öz'e katliamın Kafes Eylem Planı çerçevesinde ve Ergenekon bağlantısı konusunda araştırma ve soruşturma yapılmasına dair taleplerimizi içeren bir dilekçe de sunmuştuk. Bugünkü gelişmelerden de anlaşıyor ki sayın Öz'ün daha önceki araştırmalarıyla birlikte bu soruşturmayı derinleştirdiği görünüyor. Hatırlanacağı üzere rahip Santoro, Zirve Yayınevi ve Hrant Dink cinayetleri, Kafes Eylem Planı'nda birer operasyon olarak zikredilmekteydi.''