AB, Türkiye İlerleme Raporu'nu açıkladı: Kaygılıyız

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'de ayrımcılık, azınlıklara yönelik nefret söylemi ve eşcinsel haklarının ihlali gibi alanlar dahil olmak üzere "insan haklarının korunması alanında ciddi kaygılar" bulunduğu uyarısı yaptı.

09 Kasım 2016 Çarşamba, 15:22
Abone Ol google-news

Aday ülkeler hakkında her yıl rapor hazırlayan AB'nin Türkiye ile ilgili olarak bugün yayımladığı "İlerleme Raporu"nda, olağanüstü hal ilanı ve kanun hükmünde kararnameler ile yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü ve diğer temel demokratik standartlar konusunda geriye gidiş olduğuna dikkat çekildi.

"YARGI BAĞIMSIZLIĞI DAHA DA KÖTÜLEŞTİ"

Raporda, "Son bir yıl içinde özellikle yargı bağımsızlığı alanında gerileme oldu. Durum, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra daha da kötüleşti" denildi ve şu görüşlere yer verildi:

"Terörle mücadele yasası kapsamı ve tanımları itibariyle AB normlarına uygun değil ve temel hakların ihlali yönünde ciddi kaygılar uyandırıyor. Türkiye'de cinsiyet ayırımcı şiddet, ayırımcılık, azınlıklara yönelik nefretsöylemi ve eşcinsel haklarının ihlali gibi konular dahil olmak üzere insan haklarının korunması alanında ciddi kaygılarımız var."

Raporda, idam cezasının yeniden getirilmesi için TBMM'de yeni bir yasa faaliyeti konusuna da değinildi ve "İdam cezasının kesinlikle reddedilmiş olmasının AB mevzuatının temel unsurlarından biri ve Türkiye'nin bağlı olduğu uluslararası bir taahhüt olduğunu hatırlatırız" uyarısı da yapıldı.
 

'AB, Türkiye ile müzakereleri durdurmayı görüşecek'

İKV Başkanı Zeytinoğlu'ndan, AB Türkiye İlerleme Raporu yorumu

AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye İlerleme Raporu'yla ilgili ilk açıklama