ABank ortağa sıcak

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, grubun bankası olan ABank'ın önümüzdeki 5 yıl içinde organik büyümesine devam edeceğini belirterek uygun yabancı ortak çıkması halinde bu seçeneği de değerlendireceklerini söyledi.

23 Nisan 2011 Cumartesi, 06:56
Abone Ol google-news

ABank’ın 6 ilde gerçekleştirdiği ‘Benim KOBİM Geleceğin Yıldızı’ projesi nedeniyle Mersin’de düzenlenen sertifika töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özilhan, finans sektöründe büyüme kararı aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu:

“Finans sektörü bizim için önemli. Türkiye’de küresel krizden sonra finans sektörü gücünü gösterdi. Dünyayı kavuran kriz ortamında Türk finans sektörü başarı elde etti. Bunun yanında Anadolu Grubu da bu sektörde devam etme kararı aldı. Yabancı ortakla beraber bu işi devam ettirme düşüncemiz vardı. O ortaklık olmadı. Ama projeyi devam ettiriyoruz. 5 yıl içinde 150 şube hedefimiz var. Orta ölçekli bir banka olmayı hedefliyoruz. İleriki dönemde kimyamıza uygun bir yabancı ortak düşünmeyeceğimiz bir şey değil. Bizim birçok işimizde ortaklığımız var. Bu ortaklıkları iyi yürüten bir grubuz. Finans sektöründe bize değer yaratacak, network oluşturacak bir ortaklığa sıcak bakabiliriz.”


Anadolu Grubu’nun Sinop Gerze’de yapacağı termik santral projesi için devletin gerektiğini ve ÇED raporuna ilişkin sürecin devam ettiğini bildiren Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Biz bu yatırımı hava, su, toprak, balık tüm çevre unsurlarını dikkate alarak yapacağız. İçimize sinmeyen bir işin altına imzamızı atmayız” dedi.

Türkiye’nin hızla büyüdüğünü, ancak hedeflerini gerçekleştirecek enerjiyi üretemediğini belirten Özilhan, Japonya’nın deprem ve tsunamiden sonra yaşadığı nükleer felakete değinerek dünyanın bu sorunu çözeceğini söyledi. Özilhan, nükleer yatırımların çok uzun yıllar gerektiren altyapı ve bilimsel çalışmalar gerektiren projeler olduğunu vurgulayarak “Bu iş ‘talimat verdim, yapın’ diye uygulanacak bir yatırım değil” dedi.