'ABD Başkanı bir kukla'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "değişim vaadiyle başa gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın aslında bir kukla olduğunu" söyledi.

24 Mayıs 2011 Salı, 09:21
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bir açılış için gittiği Abadan kentinde yaptığı konuşmada, bölgesel gelişmelere ve ABD Başkanı Barack Obama'nın bir süre önce bölgeyle ilgili yaptığı açıklamalara değindi.

Ahmedinejad, devlet televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında, Washington yönetimini eleştirdi ve ''ABD, güvenilir dost değil'' dedi.

ABD'nin tüm Arap ülkeleri için planlar yaptığını kaydeden Ahmedinejad, Arap ülkelerinden uyanık olmalarını, oyuna gelmemelerini ve kendi halklarının yanında yer almalarını istedi.
Sultacı düzenin yıkılmakta olduğunu söyleyen Ahmedinejad, ''Bölge ve dünya milletleri, Marksizm imparatorluğunun yıkıldığını gördüğü gibi, yakın bir gelecekte sermaye imparatorluğunun da yıkılışını görecek'' diye konuştu.

Ahmedinejad, ''Filistin topraklarında biri Filistinlilere diğeri de siyonistlere ait iki devlet kurulma planının kabul görmeyeceğini'' söyledi.
Filistin topraklarında ''siyonist İsrail rejimi'' adıyla bir devletin resmen tanınmasının istendiğini ifade eden Ahmedinejad, ''Bunu, Filistinli gruplar ile bölge halklarına nasıl kabul ettirecekler?'' diye sordu.

Ahmedinejad, şunları söyledi:
''Dünya bugün uyanık ve öyle de olmalı. Filistin topraklarında, siyonist rejim adında sözde devlet kuranların hepsi birer kukladır. ABD Başkanı da kukladan başka bir şey değil. Bunların hepsi rollerini yerine getiriyor. Asıl oyuncular, kukla oynatanlar ve yönetmenler perde arkasında ve biz onları tanıyoruz, zamanı geldiğinde de onları tüm milletlere tanıtacağız."

Obama'nın "değişim" vaadiyle gelip diğer milletleri kandırmaya çalıştığını, onlara görev ve sorumluluk yüklediğini belirten Ahmedinejad, ''Suriye, Mısır halkı ve devleti bu işi mutlaka yapsın; İran, Yemen, Libya halkı ve devleti de şu işi yapsın diyorlar. Sizler kimsiniz? Diğer milletlerin işlerine karışma yetkisini kim size verdi?'' ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, ABD'deki iki partili sistemle sahne ve dekorun değiştirilerek aynı oyunun sahnelendiğini, asıl hedef ve amacın değişmediğini sözlerine ekledi.