ABD ve Çin menşeli ürünlerin ithalatına soruşturma

Ekonomi Bakanlığı ABD menşeli "beyazlatılmamış kraftlayner kağıtlar" ile Çin menşeli bazı kapı kilitleri, silindir bareller ve kilit kasasının ithalatına ilişkin soruşturma başlatılmasına karar verdi.

22 Temmuz 2014 Salı, 10:10
Abone Ol google-news

Ekonomi Bakanlığı'nın, "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin" iki tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, OYKA Kağıt Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ, ABD menşeli "beyazlatılmamış kraftlayner kağıtlar"ın Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun yerli üretim dalında zarara neden olduğu iddiasıyla başvuruda bulundu. İnceleme sonucunda, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, söz konusu ürün için damping soruşturması açılmasına karar verdi.

Bakanlık, Kale Kilit ve Kalıp Sanayii AŞ'nin başvurusu üzerine Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "topuzlu kapı kilidi (elektromekanik olanlar hariç), diğer kapı kilitleri (elektromekanik olanlar hariç), yalnız kapı kilitleri için silindir bareller ile kilit kasası"na yönelik halen uygulanmakta olan dampinge karşı kesin önlemin sona ermesi halinde damping ve zararın devam edeceği veya yeniden meydana geleceği gerekçesiyle nihai gözden geçirme soruşturması açılmasını da kararlaştırdı.