ABD'de faiz toplantısı öncesi dolar yükseldi

Dolardaki, ABD Merkez Bankası'nın (FED) öngörülenden daha kısa sürede faiz artırabileceğine ilişkin spekülasyonlara bağlı olarak başlayan yükseliş sürüyor.

16 Eylül 2014 Salı, 09:58
Abone Ol google-news

Küresel piyasalara paralel olarak, Türkiye'de de düngüne 2.22' liranın üzerinde başlayan ABD para birimi, daha sonra biraz geriledi ve 2.21 liranın da altına inerek akşam saatlerinde 2.2085 liraya kadar geriledi. Dolar, FED toplantısının ilk gününe yine yükselişle başladı ve yeniden 2.22 lirayı aşarak 2.2205 liraya kadar çıktı. Borsa İstanbul Endeksi de güne yüzde 0.13 düşüşle 77 bin 812 puan düzeyinden başladı.

FED'in bugün başlayan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak karar yarın akşam açıklanacak. Piyasalar, Komite toplantısından, sekiz yıldan sonraki ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağına ilişkin en küçük ipucunu değerlendirecek.

FED'in faiz artırması, ABD varlıklarına yönelik ilgiyi artıracağı için, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu başta gelişmekte olanlar dahil küresel piyasaların para musluklarında önemli kısıntısı olacak.

Piyasalar, Perşembe günü yapılacak İskoçya'nın bağımsızlık referandumuna ilişkin gelişmeleri de yakından izleyecek.