ABD’de Korona hastalarına mide yanması ilacıyla tedavi

Koronavirüsün en çok can kaybına yol açtığı ülke olan ABD'de, Feinstein Klinik Araştırmalar Enstitüsü uzmanları hastaların tedavisinde mide yanması ilacı denemeye başladıklarını açıkladı.

27 Nisan 2020 Pazartesi, 09:50
ABD’de Korona hastalarına mide yanması ilacıyla tedavi
Abone Ol google-news

Koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ederken, hastalığa karşı ilaç ve aşı çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Salgının ABD’de en çok vurduğu bölge olan New York’ta, hastalarının tedavisinde yeni bir yöntem deneniyor.

New York Post’un haberine göre Feinstein Klinik Araştırmalar Enstitüsü, korona hastalarında mide yanması ilacıyla tedavi yöntemini test ettiklerini açıkladı. Mide ilaçlarının etken maddesi ‘famotidine’nin Kovid-19’a karşı önleyici etkisi olduğunu öne süren uzmanlar, bunu 150 kişilik hasta grubu üzerinde uygulamaya başladı.

HENÜZ İLK AŞAMADA

Söz konusu tedavinin, sıtma ilacı hidroksiklorokin ile beraber hastalara uygulandığını belirten uzmanlar, çalışmanın henüz ilk aşamalarda olduğunu ve sonuçların en kısa sürede açıklanacağını ifade etti.

Araştırma ekibinden Dr. David Battinelli, Northwell's North Shore Üniversite Hastanesi, Long Island Yahudi Tıp Merkezi ve Lenox Hill Hastanesi’nde çalışmanın uygulandığını söyledi.

1 MİLYON SINIRINA DAYANDI

Batinelli, testlere 1250 hastanın katılmasını hedeflediklerini de ekledi.

Worldometers’ın verilerine göre 1 milyon vaka sınırına dayanan ABD’de 55 bin kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.