ABD'den 40 yıl aradan sonra bir ilk

ABD 40 yıl aradan sonra ilk ham petrol ihracatını gerçekleştirdi. ABD Kongre’sinin petrol ihracat yasağını kaldırmasından sonra harekete geçen akaryakıt şirketleri, ilk ham petrol ihracatını Avrupa’ya gerçekleştirdi.

31 Ocak 2016 Pazar, 14:38
Abone Ol google-news


İhracatla Amerikan şirketlerinin dünyadaki petrol üretimine artık daha kolay bir şekilde müdahale etme şansı bulacağı ifade edildi. Obama yönetimi uzun zamandır, şirketlerin petrol ihrac etme yönetmenliğini değiştirmek istiyordu.

ABD’den yapılacak petrol ihracatın birden yükselmesi beklenmiyor. Kısa dönem için, düşük olan petrol fiyatlarının ABD’deki petrol üretiminin azaltılmasına baskı uygulayabileceği belirtildi. İhracatın uzun dönemde enerji sektörüne katkıda bulunacağı ifade edildi. Son yıllarda ABD’deki rafinelerin yenilenmesi ile birlikte ultra hafif ham petrol üretiminin sağlanabileceği ve ihracattan ziyade ülke içinde tüketilebileceği ifade edilidi.

Amerika, 1975’de OPEC’in petrol ambargosundan sonra ülkede petrol ihracatını yasaklamıştı. ABD'deki şirketler benzin ve dizel gibi rafine yakıt ihraç edebilse de özel lisans gerektiren belli durumlar dışında ham petrol ihracatı yapamıyordu. Söz konusu yasaklar Kanada’yı kapsamıyordu.