ABD'den Türkiye'ye Sincar uyarısı: Irak hükümetinin onayı gerekir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin Sincar'a girişeceği herhangi bir operasyon için Irak hükümetinin onayının alınması gerektiğini söyledi.

30 Mart 2018 Cuma, 08:35
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin "Sincar'daki durumu açıklığa kavuşturabilir misiniz? PKK ayrıldığını söylüyor ama Türkiye hala tehdit ediyor. Sizin bildiğiniz kadarıyla durum nedir?" sorusuna verdiği yanıtta PKK'nin adını anmadan, "Sincar'da bazı grupların bulunduğuna ilişkin haberleri elbette ki gördük. Sincar'ı birçoğumuz Yezidilerden hatırlıyoruz, orada yaşayan, kimileri kurtarılmak zorunda kalan, kimileri de IŞİD tarafından vahşice öldürülen Yezidiler. Biz bazı grupların Sincar'da bulunduğu haberlerini gördük" dedi.

Trump: Yakın zamanda Suriye'den çekiliyoruz, biraz da başkaları ilgilensin

Bozdağ: Irak'ın Sincar açıklamalarını teyit ettik

 Türkiye'nin bu grupların Kuzey Irak'ta bulunmasından dolayı bazı kaygılarını dile getirdiğini anladıklarını belirten Nauert, "Sincar da ABD de, Irak'ta yapılacak herhangi bir operasyonun, Irak hükümetinin onayı ile yapılmasını bekler. Yani Türkiye Sincar'a gelecekse bunu Irak hükümeti ile koordine etmeleri gerek" şeklinde konuştu.

 Nauert, "PKK'nin Sincar'dan ayrılıp ayrılmadığına ilişkin ABD'nin bilgisi var mı" sorusunu ise cevapsız bıraktı.