"ABD'nin hali Titanik'e benziyor"

Nevada Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Berch Berberoğlu, eşitsizlik ve işsizliğin, küresel krizden çıkışı zorlaştırdığını belirterek, "Özellikle kapitalizmin kalesi ABD'nin bugünkü hali Titanik gemisinin durumuna benziyor. Yukarıdakiler eğlenirken, aşağıdakiler boğuluyor" dedi.

11 Ekim 2011 Salı, 15:06
Abone Ol google-news

İstanbul İktisatçılar Derneği (İKDER) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen "3. Uluslararası İstanbul İktisatçılar Zirvesi"nde konuşan Berberoğlu, global kriz ortamında girişimcilik ve inovasyon konusunu değerlendirdi. İnavosyon ve girişimciliğin, kar odaklı büyük şirketlerin çıkış noktası olarak sunulduğunu söyleyen Berberoğlu, "Büyük ABD şirketleri yenilikçilikten ziyade, tekelleşmeye odaklıdır. Çünkü tekel olursa gücü elinde tutacaktır. Bu yönüyle küresel sermaye için önümüzdeki 10 yıl zorluklarla doludur. Bu bakımdan inovasyon ve yenilikçilik güzel ama insanların ihtiyacı olan eşit ve adil paylaşımdır" dedi. Küresel krizden çıkışı ise eşitsizlik ve işsizliğin zorlaştırdığının altını çizen Berch Berberoğlu, "Özellikle kapitalizmin kalesi ABD'nin bugünkü hali Titanic gemisinin durumuna benziyor. Yukarıdakiler eğlenirken, aşağıdakiler boğuluyor. Refahtan bugün ABD halkının yüzde 40'ı yararlanabiliyor. Onlarda imtiyazlı ve zengin bir sınıf olarak karşımıza çıkıyor. Bugün ABD'de insanlar Wall Street'e yürüyorlar. Bunlar refahtan pay alamayan çoğunluklardır" diye konuştu.

"Yunan müşterilerimize destek verdik"

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ise yaptığı konuşmada, şirketlerinin inovasyonu önemseyen bir yapısı olduğunu söyledi. Kanepedeki açığı yıllar öncesinden gördüklerini, bugün yıllık 30 milyon doların üzerinde Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Boydak, "ABD ve Çinli firmaların taklit ettiği bir marka haline geldik" yorumunu yaptı. Yunanistan krizine de değinen Hacı Boydak, "Biz Avrupalı şirketlerin aksine Yunanlı müşterilerimizin limitlerini yükselttik, vadelerini uzattık.Onların yanında olduk" dedi. Rekabetçi ortamda kalıcı olmak için inovasyon içeren atılımlar yapmak gerektiğine dikkat çeken yemeksepeti.com CEO'su Nevzat Aydın ise, doğru zamanda doğru yerde olmanın önemine değindi. Aydın, "İnternete internet bile denilmediği zamanda şirketimi kurdum ve 2000 yılında ABD'den Türkiye'ye döndüm. Benimkisi yeni bir işti, bilinmeyen bir işti ama farklı bir şeyi yakalamıştım" ifadelerini kullandı.