Açık görüşe ‘harem-selamlık’ uygulaması

‘Erkek-kadın bir arada görüşemez’ denildi, açık görüş ‘harem-selamlık’ uygulamasıyla yapıldı.

16 Eylül 2016 Cuma, 21:03
Abone Ol google-news

OHAL sürecinin en ağır yaşandığı cezaevlerinden yükselen sesler hak ihlallerinin boyutunun giderek arttığını gözler önüne seriyor. Son olarak, Menemen Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Sibel Çapraz ile Ergin Aktaş, gardiyanların “Erkek ve kadın bir arada görüşemez” dayatmasıyla aileleri ile harem-selamlık uygulaması altında görüştü.

Yüksekova’da 27 Kasım’da polisin hendekler nedeniyle düzenlediği bir operasyon sırasında silah sesleri üzerine gittiği mahallede vurulan ve karnı parçalandığı için 15 ameliyat geçiren hasta tutuklu Sibel Çapraz ve siyasi tutuklu Ergin Aktaş’ın bayram nedeniyle dün açık görüşü vardı ancak görüş gardiyan engeline takıldı. Görüş aynı yer ve saatte olunca Çapraz ve Aktaş’ın ailelerine gardiyanlar “Erkek ve kadın bir arada görüşemez” diyerek topluca aynı salonda bulunmalarına izin vermedi. Durumu Sibel Çapraz’ın ablası Kendi Çapraz şöyle anlattı:

“Ergin Aktaş’ın babası ile biz işlem yapıp içeri girince gardiyanlar Ergin’in babasını avukatların görüşme odasında görüştürmek istedi. Avukat odasının açık görüşe uygun olmadığı ve arada masa olduğu için aile ile temas kurulmasına uygun olmaması üzerine Ergin ve babası itiraz etti. ‘Birbirimizden uzak otururuz. Yeter ki Ergin’le babası açık görüş salonunda görüşsünler’ dedik. Gözümüzün önünde gardiyanlar tepki gösterdiler. Ergin ve Sibel’in üzerine kapıyı kapattılar. ‘Erkek ve kadın bir arada görüşemez’ gerekçesini öne sürdüler. Ergin ile babası bizden sonra görüştüler.”

Ring aracında bekletildi

Çapraz, ailesi aracılığıyla ilettiği mesajında sevk işlemleri için götürüldüğü hastanede doktorun kendisine, “Sana kaç defa söyleyeceğim. Sana kaç rapor yazdım, halen buradasın ve halen bana geliyorsun. Kendi doktoruna git, senin tedavin burada yapılmaz” dediğini aktardı. Çapraz, dahiliye uzmanı için başka bir hastaneye götürülürken de saatlerce ring aracında bekletildi, beklerken bağırsağının içinde olduğu kolostomi torbası patladı. Hücrede tek başına kalan Çapraz, yardıma ihtiyaç duyduğunda sürüklenerek hücresinin kapısına gidiyor ve doktor çağırıyor. Çapraz’ın banyosunun kapısına ise iki kamera yerleştirilmiş durumda.

Sevk için bekliyor

DBP’li Hakkâri İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz, 27 Kasım’da Yüksekova’da polisin hendekler nedeniyle düzenlediği bir operasyon sırasında silah sesleri üzerine gittiği mahallede vuruldu. Karnından ve kolundan vurularak ağır yaralanan Çapraz, 96 günlük tedavi sürecinde 15 ameliyat geçirdi. Çapraz, tedavisi bitmeden “örgüt üyesi” iddiasıyla 2 Mart’ta tutuklandı.

Karnı parçalandığı için bağırsakları dışarıda olan, sondayla yaşayan, tek kolunu kullanamayan ve kendi başına kişisel ihtiyaçlarını gideremeyen Çapraz, geçen haziran ayında sevk edildiği İzmir R Tipi Cezaevi’nde tek başına ameliyat olmak için Bakırköy Kadın Cezaevi’ne sevk edilmeyi bekliyor.