"Acil durumlarda öncelikle '112 Acil'i arayın"

Sağlık Bakanlığı, acil müdahale gerektiren durumlarda, hasta yakınlarının, hastaları kendi imkanlarıyla hastaneye götürmek yerine, "112 Acil Komuta Kontrol Merkezi"ni aramalarının hayati önem taşıdığını belirtti.

14 Ağustos 2011 Pazar, 14:07
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanlığı, Adana'da yaşanan ve medyaya "Kopan parmağıyla hastane hastane gezdirildi" başlığıyla yayınlanan haberle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, imalathanede çalışırken kaza sonucu parmakları kopan hastanın "112 Acil Komuta Kontrol Merkezi"ne haber verilmeden, önce Adana Devlet Hastanesi'ne, daha sonra ambulansla nakledilmeyi istemeden başka bir hastaneye götürüldüğü ifade edildi. Türkiye'nin her ilinde ambulansların olay yerine ulaşma süresinin 10 dakika olduğunu iddia eden Sağlık Bakanlığı, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Haberin detaylarında da görüldüğü gibi hasta sahipleri '112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'ni aramamış ve başvurdukları hastanenin de gerekli koordinasyonu yapmasına fırsat vermemiştir. Acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda, hastanın uygun tedavisinin yapılabileceği sağlık kuruluşuna en hızlı şekilde ulaştırılması ve gereken müdahalenin zamanında yapılması büyük önem taşımaktadır. Zira bu tür durumlarda en küçük gecikme telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır."