Acil iniş istedi

İSTANBUL seferini yapan Atlasjet Hava Yolları uçağında iki yolcu kalp rahatsızlığı yaşayınca pilot kuleden iniş için öncelik istedi.

29 Eylül 2014 Pazartesi, 17:58
Abone Ol google-news

Cumartesi günü yaşanan olayda Ercan-İstanbul seferini yapan Atlasjet Havayolları’nın TC-ATE kuyruk tescilli Airbus 321 tipi, KK1015 sefer sayılı uçağında seyahat eden bir yolcunun kalbinde ritim bozukluğunun ardından, yine aynı uçakta bir yolcu da uçuş sırasında aniden rahatsızlandı.

Kalp krizi geçirdiği öğrenilen yolcuyla ilgili, uçağın pilotu Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile bağlantıya geçerek konuyla ilgili bilgilendirdi ve iniş önceliği istedi. Bunun üzerine İstanbul’da fırtınanın etkili olduğu saatlerde hava trafik kontrolörleri de kalp problemi yaşayan hastaların hastaneye bir an önce gidebilmesi için uçağa iniş için öncelik verdi.

Saat 20:23 de iniş yapan uçaktan ambulansla alınan iki yolcu da Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı. Yolcularının durumunun iyi olduğu öğrenilirken Pilot ile Kule arasında yaşanan konuşmalar şöyle yansıdı:

Pilot: Kalp krizi geçiren yolcumuz mevcut,mümkünse öncelik istiyoruz

Kule: Anlaşıldı efendim sola açılın, 2.7.0 başa soldan

Pilot: Soldan 2.7.0 başa dönüyoruz,1.7.0’a alçalıyoruz

Kule: Mutabık,şimdilik alçalma için dinlemede kalın efendim altınızda trafik var arayacağım

Pilot: Anlaşıldı 1.7.0 muhafaza

Kule: Atlasjet 1015

Pilot: Devam edin efendim

Kule: Efendim bizden bir talebiniz var mı? Medical Emergency mutabık mıyız efendim

Pilot: Efendim kalbi sıkıştırıyor ilaçları da yanında değilmiş