Adana Barosu'ndan terör saldırılarına tepki... İstifa çağrısı

Adana Baro Başkanı Veli Küçük Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) ile düzenlediği ortak basın açıklamasında son dönemde artan terörün özellikle genç yaştaki güvenlik güçlerine yönelik olduğunu belirterek, "Ölen sadece gençlerimiz değil, onların hayalleridir, eşinin, nişanlısının, çocuğunun, anasının, babasının ve ailesinin mutluluğudur" dedi. Küçük, bu süreçte ihmali olan emniyet ve istihbarat yetkililerinin istifa etmesi gerektiğini vurguladı.

19 Aralık 2016 Pazartesi, 14:19
Abone Ol google-newsBasın açıklamasına CHP Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş, Elif Doğan Türkmen ile ADAMOB temsilcileri, Baro Başkanı Veli Küçük ve çok sayıda avukat katıldı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Veli Küçük, Türkiye'de son dönemde meydana gelen  terör saldırılarında 600'e yakın kişinin şehit olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Ortadoğu ülkelerine model olarak gösterilen ülkemiz, şimdi tam bir Ortadoğu ülkesi görünümü arz etmektedir. Yaklaşık 3 yıllık süreçte bu katliamlar nedeniyle hiçbir görevli istifa etmediği gibi kimsenin de istifası istenmedi. Bu süreçte ihmali olanlar veya görevinde yetersiz olan istihbarat ve emniyet yetkilileri derhal istifa etmeli, görevden el çektirilmeli ve yetkin kişilere görev verilerek olası katliam ve saldırılar önlenmelidir."

'SINIR GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ ALINMALIDIR'

Anadolu'nun tarih boyunca Ortadoğu, Uzak Asya'dan, Balkanlar'dan kim gelmişse bağrına bastığını kaydeden Küçük, şunları söyledi:

"Suriye'deki iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana açık kapı politikası uygulanmış ve resmi verilere göre yaklaşık 3,5 milyon mülteci Türkiye'ye gelmiştir. Zor durumda olana, savaştan canını kurtaran insana elbet ülkemiz yardımcı olacaktır, fakat son yaşanan katliamların analizi yapıldığında sınırların güvenliği konusunda acil tedbirler alınması gerekliliği ortadadır. Ülkemize yönelen saldırılara bakıldığında saldırıların kaotik bir ortam yaratmak için yapıldığı açıkça anlaşılmaktadır. Teröristlerin amaçlarına ulaşmasını önlemek için yurttaşlarımızın provokasyona gelmemeleri gerekmektedir. Buradan yurttaşlarımıza çağrımızdır; kastedilen birliğimizdir, kastedilen iç barışımızdır, kastedilen kardeşliğimizdir. Bu nedenle provokasyonlara karşı hep birlikte uyanık ve soğukkanlı olmak zorundayız. Tüm yetkilileri ve toplumsal kesimleri yaşam hakkını ihlal eden bu insanlık dışı ve alçak terör saldırıları üzerinden toplumu ayrıştıracak, iç barışı hedef alacak tepkiler ve tahrik edici söylemlerden uzak durmaya çağırıyoruz."