Aday listesinin değiştirildiği iddiası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, CHP Parti Meclisi'nde (PM) oylanan milletvekili aday listesinin MYK'da değiştirildiği iddialarını değerlendirirken, ''Bir hukuksuzluk varsa mutlaka düzeltiriz'' dedi.

14 Nisan 2011 Perşembe, 11:30
Abone Ol google-news

TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Süheyl Batum, bildiği kadarıyla liste hazırlanırken hukuka aykırı bir işlemin yapılmadığını söyledi. Batum, ''Eğer bu tür iddialar varsa bunlar tartışılır, görüşülür, YSK'da görüşülür ve hukuka aykırı olup olmadığı ortaya çıkar'' diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk'ün Mersin 3. sıradan 4. sıraya bu şekilde kaydırıldığı yönünde iddiaların bulunduğunun belirtilmesi üzerine Batum, ''Ali Rıza Bey basın toplantısını düzenlesin, izleyelim. İlgi mercilere başvurusunu yapar. Ali Rıza Beyi çok iyi tanırım. Çok iyi bir milletvekilidir. Hukuksuzluk olduğunu iddia edeceğini tahmin etmiyorum. Ama basın toplantısından sonra Ali Rıza Bey ile bunu değerlendiririz. Bir hukuksuzluk varsa mutlaka düzeltiriz'' ifadelerini kullandı.

Ergenekon davası sanıklarının adaylığı ile ilgili bir soru üzerine ise Batum, şunları söyledi:

''Süheyl Batum şöyle söylüyor, Genel Başkan yalanlıyor diye gürültü koparıldı. Birinci günden, Genel Başkanımızın ağzından 'ben her şeyi yalanlıyorum, Süheyl Batum yanlış söylüyor gibi bir değerlendirme yok' dedim. Basın mensuplarının bir bölümü bunda ısrarcı oldu. Birinci günden ne dedik: CHP içinde hukuksuzluklara alet olacak kişi hiç yoktur. Varsa da çok azdır, ben tanımıyorum. Göreceksiniz ki CHP hukuksuz gördüğü bazı şeylerin üzerine gidecektir. Ben ad, kişi, sayı konusunda bir şey söylemiyorum.

Bana kalsa bu, bu, bu kişiler demiştim. CHP bütün baskılara karşı koyacağını ortaya koymuştur. Benim için bu çok sevindiricidir. Ben CHP'nin diğer partiler gibi olmadığını, AKP gibi olmadığını, hukuksuzluklara karşı koyan bir parti olduğunu düşünen bir insandım, bunu görmekten dolayı çok memnunum. Şu aday gösterildi, bu gösterilmedi değil, prensip olarak biz hukuksuzluğa karşı direncimizi sürdürüyoruz. Her yerde de sürdüreceğiz.''

YGS konusunda da aynı hassasiyeti göstereceklerini bildiren Batum, ''Birtakım tarikat mensupları veya parti yandaşları sebeplensin diye çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğimizi göreceksiniz. Yakında'' diye konuştu.