Afrin harekatında 49. gün... TSK'den açıklama yapıldı

TSK tarafından 20 Ocak'ta, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PYD-YPG'ye yönelik başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı'nda 49'uncu güne girildi. Öte yandan Afrin bölgesinin yüzde 60’lık kısmının YPG'den temizlendiği bildiriliyor.

09 Mart 2018 Cuma, 10:06
Abone Ol google-news

<video:939890>


Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Suriye’nin kuzey batısındaki Afrin bölgesinin yüzde 60’lık kısmın YPG'den temizlendiği bildiriliyor. Özgür Suriye Ordusu güçleri ile birlikte ilerleyişini sürdüren TSK birliklerinin beklenenden daha kısa sürede Afrin merkezini kuşatacağı kaydedildi.

TSK birlikleri, aradan geçen süre içerisinde hızlı ilerleyişle birçok bölgede kontrolü ele geçirdi.

6 BELDEDEN 5’İ ALINDI

DHA'nın haberine göre, sınırını güvenli hale getirmek isteyen ve Suriye topraklarında kış koşullarına rağmen ilerleyişini sürdüren TSK birlikleri Afrin’in 6 beldesinden 5’ini ele geçirdi. Cinderes, Raco, Şeran, Bülbül ve Şeyh Hadid’i çatışmaların ardından YPG'den arındıran TSK birlikleri şimdi son belde olan Mabadlı’yı da PYD/YPG'den kurtarmayı hedefliyor. TSK birlikleri YPG'den arındırdığı belde merkezlerinde şimdi meskun mahal operasyonu tecrübesine sahip birlikleri ile tuzaklanmış patlayıcı imhasına yönelik çalışmasını sürdürüyor.

YÜZDE 60’INDA KONTROL SAĞLANDI

Belde merkezlerinde kontrolü sağlayan TSK birlikleri aynı zamanda 300’ü aşkın köyün bulunduğu Afrin kırsalında 150’den fazla yerleşim alanını ile stratejik öneme sahip noktayı da YPG'den temizledi. Şu anda Afrin kırsalının yüzde 60’ında kontrolü sağlayan TSK güçleri, kalan köylerde de kısa süre içerisinde YPG tehdidini sonlandırmayı hedefliyor. 

YENİ HEDEF MABADLI BELDESİ

Kuzey, doğu ve batı cephelerinde stratejik noktadaki köylerde ilerleyişini sürdüren TSK’nın yeni hedefi kalan son belde olan Mabadlı’yı YPG'den temizlemek. Mabadlı’nın YPG'den temizlenmesi ile bir anlamda Afrin’e giden yolda önü tamamen açılacak olan TSK birlikleri, daha hızlı ilerlemeye başlayacak. TSK birliklerinin beklenenden daha hızlı ilerleyiş kaydederek kısa süre içerisinde ulaşarak Afrin’i kuşatacağı bildirildi.

ASKERİN MORALİ YERİNDE

Güvenlik kaynakları son derece başarılı ilerleyen ve her adımında ayrı bir başarı hikayesi olarak yorumladığı Zeytin Dalı Harekatı’na katılan askerlerin moralinin yerinde olduğunu bildirdi. Operasyona katılan askerlerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti. Yetkililer, operasyona katılan birliklerin Türkiye’den aldıkları haberler ve destek ile güç bulduğunu ve teröristle mücadelenin bu şekilde daha kolay ilerlediğini ifade etti.

ASKERİN TEK İSTEĞİ TAŞINABİLİR ŞARJ ALETİ

Öte yandan sınır ötesindeki askerlerin tek isteği ise Türkiye halkının kendilerine yönelik desteğini sürdürmesi. Özellikle mevsim şartlarından dolayı Türkiye’nin sınır hattına her türlü ihtiyaç malzemesi gönderdiğini öğrendiklerini ve çok duygulandıklarını anlatan askerler, “Bizlere ulaştırılması için Türkiye’nin çeşitli illerinden her türlü malzemenin sınıra gönderildiğini öğreniyoruz. Sık sık komutanlarımız da bu malzemeleri bizlere ulaştırıyor. Alınca çok mutlu oluyor ve böyle bir milletin ferdi olup, mücadele ettiğimiz için gurur duyuyoruz. Ancak, bizim kıyafet ve gıda gibi tüm ihtiyaçlarımız zaten karşılanıyor” dedi.

Askerler, sınır ötesinde en çok ihtiyaç duydukları malzemenin ise iletişim sağladıkları cep telefonlarını şarj edebilecekleri taşınabilir şarj aleti olduğunu kaydetti.

AFRİN YOLUNDA 4 KÖY DAHA KONTROL ALTINDA

DHA'nın geçtiği habere göre, 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK birlikleri ve ÖSO güçleri, Afrin ilçe merkezi güzergahındaki Surayil, Kaçkader, Hayimli ve Melkiye köylerini de çatışmaların sonunda YPG'lilerden arındırıp, kontrol altına aldı.

MARANEZ KÖYÜ’NE OPERASYON BAŞLADI

TSK’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu güçleri, Afrin kuzeyindeki Maranez Köyü’ne dün akşam saatlerinde operasyon başlattı. TSK’nin sınırda konuşlu birliklerinin Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlar ile vurduğu Maranez Köyü’ndeki YPG'lilere ait hedefler ÖSO birlikleri tarafından doçka ve ağır makineli silahlarla baskı ateşi altına alındı. PYD/YPG'lilerin de karşılık vermesiyle çıkan çatışmada ÖSO güçleri, Maranez’deki hedefleri uzun süre ateş altına aldı.

BATI KAVŞAĞI KONTROL ALTINA ALINDI

Öte yandan Azez’in Afrin ve Halep ile ulaşımını sağlayan ve 4 yılı aşkın süredir PYD/YPG denetiminde olan Batı Kavşağı da çatışmaların ardından ÖSO kontrolüne girdi. Çatışmaların ardından akşam saatlerinde kavşakta kontrolün sağlanmasıyla çok sayıda ÖSO mensubu, yıllardır geçiş yapamadıkları bölgeye giderek sevinç gösterisi yaptı. Türkiye lehine sloganlar atan ve ay yıldızlı bayrağı dalgalandıran ÖSO üyeleri, en kısa zamanda Afrin’i de özgürleştireceklerini ifade etti.

BİR KÖYDE DAHA KONTROL SAĞLANDI

'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) YPG'den arındırmak için operasyon başlattığı Afrin’in Meryemeyn köyünde de kontrol TSK ve ÖSO'ya geçti.

TSK'DEN AÇIKLAMA

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) Afrin'deki terör örgütlerine yönelik sürdürülen 'Zeytin Dalı Harekatı'nın 49'uncu gününde, 3 bin 149 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

TSK tarafından 20 Ocak'ta, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde PYD-YPG'ye yönelik başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı'nda 49'uncu güne girildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nca YPG hedeflerinin kara ve hava operasyonlarıyla imha edilmesi ile sürdürülen harekatın başından bu yana 94'ü son 24 saatte olmak üzere, toplam 3 bin 149 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.